Süt ve Süt Ürünleri Zehirlenmesi

Süt zehirlenmesi nedir, nasıl anlaşılır? Süt zehirlenmesinin belirtileri nelerdir, Süt zehirlenmesini ne iyi gelir, süt zehirlenmesinde neler yapılır yapılmalı.

Süt ve Süt Ürünleri Zehirlenmesi Nasıl Olur, Neden Olan Bakteriler Hangileridir?

Et ve et ürünlerinden sonra en çok protein içeren gıda maddeleri süt ürünleridir. Sütün doğal yapısında bulunan kazein ve peynir altı suyu proteini bakteriler için çok iyi bir protein kaynağıdır. Süt ürünlerinin içeriğinde bulunan yüksek su ve karbonhidrat oranı da bakteriler için önemli bir tercih sebebidir.

Sağımdan itibaren paketlenmeye kadar, peynir, yoğurt, krema vb. ürünlerin üretilip paketlenmesine kadar geçen her aşamada çapraz bulaşmaların önüne geçilmesi gerekir. Uygun şartlarda çapraz bulaşmaya engel olarak üretilen süt ürünlerinin soğuk zincir kırılmadan soğukta saklama kurallarına uyularak son tüketiciye ulaştırılması bakteri gelişiminin ve çoğalmasının önüne geçecektir. Sütün içerisinde bulunan bakterilerin öldürülmesi için süte uygun sıcaklıkta ve yeterli sürede pastörizasyon işlemi ya da sterilizasyon işlemi uygulanmalıdır.  

Süt ürünlerinde gıda zehirlenmesine neden olan en önemli bakteriler şunlardır;

Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Salmonella türleri, Listeria monocytogenes, Mycobacterium tuberculosis, Coxiella burnetti, Campylabacter jejuni, Shigella dysenteria.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top