Tağşişli ve Hileli Ürün Tespit Ettiğimizde Ne Yapmalıyız

Gıdalarda yapılan hileler nelerdir? Hileli gıdaları ne yapmalıyız, Hileli gıda satışı yapan ve satan firmaları kime ve nereye şikayet etmeliyiz?

Bu yazımızda; hileli gıda satışı tespit edersek neler yapmalıyız neler yapabiliriz, hileli gıda satışını nasıl önleyebiliriz, hileli gıda satışında hakkımızı nasıl arayabilir gibi sorulara cevaplar bulacaksınız.

 

Hileli gıda satışı tespit edersek ne yapmalıyız?

Ticaretin yani alışverişin temelinde; ürün ya da hizmet alan kişiler yani tüketiciler ödemiş olduğu paranın karşılığında almış olduğu ürünün ya da hizmetin etiketinde ya da reklamında beyan edildiği şekilde o üründen fayda sağlamak ister. Zaten o ürün ya da hizmet bu amaçla alınır; fayda sağlamak için. Ödemiş olduğumuz paranın karşılığında sahte, tağşiş yapılmış, hileli bir ürün almamak için dikkat etmemize rağmen böyle bir durum yaşadığımızda yapabileceğimiz ve yapmamız gereken şeyleri de bilmemiz gerekmektedir.

1. Herhangi bir gıda satıcısından (market, kasap, manav, pazarcı vb) hileli veya tağşiş edilmiş bir ürün aldığınızda ya da bu kişilerin hileli gıda sattığını tespit ettiğiniz durumlarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ALO GIDA 174 hattını arayarak şikayette bulunabilirsiniz.

2. Alışverişiniz sırasında hileli bir durumla karşılaşmanız halinde illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüklerine ve T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğüne, ilçelerde Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’ne, Tüketici Sorunlarına bakmakla görevli Asliye Hukuk veya Ticaret Mahkemelerine müracaat ederek şikayette bulunabilir, yardım alabilirsiniz. 

3. Yukarıda sıralamış olduğumuz resmi makamlar haricinde

 gibi derneklere müracaat ederek yardım alabilirsiniz.

4. Büyük firmaların ürünlerinde hileli ya da tağşişli ürün ya da durum tespit etmişseniz o firmanın Müşteri İletişim, Müşteri Danışma, Müşteri Şikayet gibi birimlerini arayarak yardım ve çözüm talep edebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak alışverişiniz sırasında unutmamanız gereken noktalar;

UNUTMAYIN :

  • Market, kasap, manav gibi yerlerden alışveriş yaparken, büfe, lokanta gibi yerlerde yemek yerken piyasa fiyatlarının çok altında yapılan indirimlere karşı dikkatli olun.
  • Tağşiş yapılmış olduğunu düşündüğünüz gıda ürününü sırf ucuz olduğu için almayın. Ucuz gıda yiyelim derken sağlığınızı kaybedip daha çok masraf yapabilirsiniz. Ucuz gıda alarak hem sağlığınızdan olmayın hem de hilekârlara para kazandırmayın.
  • Taze et ve et ürünlerini her yerden değil sadece güvendiğiniz market ve kasaplardan, işlenmiş et ürünlerini daha önce hiç duymadığınız, bilmediğiniz markalardan değil, çok bilinen ve güvenilir markalardan seçin.
  • Gıda alışverişiniz sırasında alacağınız tüm gıda ürünlerinin üzerinde etiket olması gerektiğini ve bu etikette gıda ile ilgili bileşen, gramaj, alerjen uyarısı, son kullanma tarihi, firma adı, üretim yeri ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kayıt/onay numarası gibi bilgilerin bulunmasının yasal bir zorunluluk olduğunu unutmayın.
  • Et ürünleri, deniz ürünleri, şarküteri ürünleri ve unlu mamüller gibi özel imalat ve satış şartları gerektiren ürünlerin satıldığı yerlerin ve bu yerlerdeki tezgahtar, satıcı, usta gibi personellerin gıda güvenliği ve hijyen kurallarına uyması gerekmektedir. Gıda güvenliği ve hijyen kurallarına uymayan işyerlerinden gıda alışverişi yapmayın.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top