Tanen (Tannin) Zehirlenmesi

Tanen (Tannin) Zehirlenmesi nedir, nasıl olur? Tanen zehirlenmesinin belirtileri nelerdir, tedavisi nasıldır? Tanen Zehirlenmesi hangi gıdalardan kaynaklanır.

Tanen (Tannin) Nedir? Tanen (Tannin) Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Taninler doğal olarak birçok bitkide dolayısıyla pek çok gıdada bulunmaktadır. Bu gıdaların en önemlileri çay, kahve ve çikolatadır. Çay, kahve ve çikolatadan başka ıspanak, kırmızı şarap ve birada bulunurlar. Taninler vücudumuzdaki proteinleri bağlayarak epitelyumdaki proteinlerin çökelmesine dolayısıyla karaciğerde hasara neden olurlar. Vücutta var olan yüksek miktarda tanin hayati önem taşıyan sindirim sistemi enzimlerinin görevini yapamamasına, B1 vitamini ve demir mineralinin biyolojik faydasının azalmasına neden olur.

Taninler suda çözünebilen bileşiklerdir. Taninler yeşil çay yaprağında bulunmamasına karşın yeşil çay yaprağının fermantasyon ile siyah çay yaprağına dönüşmesinden sonra siyah çay yaprağında ortaya çıkarlar. Siyah çay yaprağı ile taze olarak demlenen çayda bulunan tanin miktarı düşüktür. Ancak demlenen çayın uzun süre bekletilmesi sonucunda suya geçen renk ve madde miktarıyla tanin miktarı artmaktadır. Bu sebeple uzun süre bekletilen ya da kaynatılan siyah çayın içilmemesi daha doğru olacaktır.

Top