Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

Türk kahvesi yapmanın püf noktaları, lezzetli Türk kahvesi yapmanın incelikleri, bol köpüklü Türk kahvesi pişirmenin sırları, pişirirken nelere dikkat edilmeli

Mükemmel Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

Hepimizin en keyifli anlarımızdan birisi şöyle koltuğa yayılıp, ayaklarımızı uzatıp, güzel bir kahve içmektir. Mükemmel bir şekilde hazırlanmış Türk Kahvesine kim hayır diyebilir ki? Tabii ki kimse hayır diyemez. Ama bir de iyi hazırlanmamışsa ve üstelik biz büyük bir iştah ile içmeye hazırlanmışsak ne olacak. Elbette bütün keyfimiz kaçacak. O zaman böyle bir keyifsiz anı yaşamamak için mükemmel bir şekilde Türk Kahvesi nasıl hızlanır, pişirmenin püf noktaları nelerdir iyi bilmek gerekir. Bu yazımızda mükemmel bir şekilde Türk Kahvesinin nasıl yapıldığını ve püf noktalarının neler olduğu öğrenebilirsiniz.

 

1 – Taze kavrulmuş, un inceliğinde çekilmiş çekirdekleri kullanın

Kahvenin yapısında bulunan yağ asitleri hava ile temas edince hızlı bir şekilde bozulurlar. Bu bozulmaya acılaşma denir. Yağ asitlerinin acılaşmasına ilaveten doğal aromasından da kayıplar yaşanır. Dolayısıyla, beklemiş, hava ile temas etmiş kısacası taze olmayan kahve istenilen lezzette olmaz.

 

2 – Kahve miktarını iyi ayarlayın

Türk kahvesi hazırlarken, kullanılan kahve miktarı çok önemlidir. Her bir fincan için tepeleme bir tatlı kaşığı (8-9 gram) ürün kullanılmalıdır.

 

3 – Hangisi hangisinin üzerine konulmalıdır?

Elbette kahvenin üzerine su konulur. Tatlı kaşığı ile ölçülen kahve boş ve kuru bir cezveye konulmalıdır. Pişirme sırasında kullanılan cezvenin boyutu da oldukça önemlidir. Cezve içerisinde konulan kahvenin ve suyun toplam miktarı cezvenin tam olarak boyun kısmına kadar gelmelidir. Boyun kısmından çok aşağıda kalan bir seviyede ya da boyun kısmının üzerinde ki seviyede olursa istenilen miktarda köpük elde edilemeyecektir.

 

4- Şeker miktarını doğru oranda ayarlayın

Hazırlayacağınız Türk Kahvesinin az şekerli veya çok şekerli olması için kullanacağınız şeker miktarı çok önemlidir. Şeker miktarını doğru bir şekilde ayarlayabilmeniz için aşağıdaki ölçüleri kullanabilirsiniz. 

  • Sade – Hiş şeker eklenmez
  • Az Şekerli – ½ adet küp şeker
  • Orta Şekerli – 1 adet küp şeker
  • Çok Şekerli – 1,5-2 adet küp şeker

 

5 – Güzelce karıştırın

Cezveye ölçerek koyduğunuz kuru kahvenin üzerine istediğiniz miktarda şekeri ilave edin. Daha sonra kullanacağınız fincanlardan biri ile oda sıcaklığında suyu ölçerek cezveye yavaş yavaş karıştırarak aktarın. Cezveyi ateş üzerine koymadan önce kahvenin ve şekerin tamamen su içerisine dağılmış olması gerekir. Ateş üzerine konulduğunda topaklanış halde olmamalıdır.

 

6 – Cezveyi ateşin üzerine yerleştirin

Cezveyi ocağın en küçük gözüne ve en kısık ayarda ateş üzerine koyun. Pişirme sırasında kesinlikle karıştırma yapmayın. Pişirme süresinin 3-4 dakika arasında olması gerekir. Ocağın ateş şiddetini cezvenizin büyüklüğüne göre bu süreye uygun şekilde ayarlayabilirsiniz.

 

7 – Fincan mutlaka kuru olmalı

Kahvenizi pişirdikten sonra servis yapacağınız fincanların mutlaka kuru olması gerekir. Suyu ölçmek için kullandığınız fincanı servis için kullanırsanız, su hem köpüğün kesilmesine hem de kahvenin lezzetinin kaçmasına neden olacaktır.

 

8 – Köpüğünüzün kıymetini bilin

Kahve, pişirme sırasında ilk köpürmeye başladığında 75-80 derece aralığında bir sıcaklıkta olur.  Bu ilk köpürme, kabarma aşamasında oluşan köpük en değerli olan köpüktür. Bu nedenle mutlaka alınıp fincanlara aktarılmalıdır. Köpük ilk olarak oluşmaya başladığında cezvenin boyun kısmından yukarı çıktığında yani taşmadan önce cezveyi ateş üzerinden alın ve kabaran köpüğü bir tatlı kaşığı ile alıp kuru fincanlara pay edin.

Daha sona fincanı tekrar ateş üzerine koyun. Isısı yükselen kahve 90 derece sıcaklığa ulaştığında bu kez ikinci körüme gerçekleşecektir. Köpürme oluştuğunda taşmadan hemen evvel ocağın altını kapatın. 4-5 saniye kadar bu şekilde dinlendirdikten sonra fincanlara eşit miktarda pay edin.

 

9 – Kaynatmayın!

Kahve ateş üzerinde fazla kalır ve kaynarsa, lezzeti acı olacak, kıvamı da sulu olacaktır. Bu nedenle köpürme aşamasını dikkatli bir şekilde yakından takip etmelisiniz.

 

10 – Sunum da pişirmek kadar önemlidir

Servis yaparken yanında mutlaka su ile servis etmelisiniz. Kullanacağınız suyun miktarı 2 fincandan daha fazla olmamalıdır. Servis sırasında lokum kullanmak isterseniz özellikle çifte kavrulmuş olmasına dikkat edin. Çifte kavrulmuş lokum kahvenin lezzetini daha da arttıracaktır.

 

Top