Veteriner İlaç Kalıntıları Zehirlenmesi

Veteriner ilaç kalıntıları nasıl zehirler, hangi hastalıklara neden olur? Gıdalarda bulunan toksik maddeler nelerdir, gıdalardaki kimyasal maddeler nelerdir.

Veteriner İlaç Kalıntıları Zehirlenmesi

Hayvansal gıdalar ile vücudumuza aldığımız veteriner ilaç kalıntıları sağlığımız için olumsuz etkilere neden olabilirler. Sağlığımız için zararlı olan ilaçların başında antibiyotikler gelmektedir. Tedavi amaçlı kullanılan bu antibiyotikler bir süre hayvanın vücudunda kalmaktadır. Vücudunda antibiyotik bulunan hayvanların kesilmesi ve gıda olarak tüketilmesi sonucu bu antibiyotikler bizim vücudumuza girerler. Vücudumuza giren antibiyotikler; hassas bireylerde alerjiye neden olur, vücudumuzun antibiyotiğe karşı direncini yükseltir. Yani bir hastalık nedeniyle antibiyotik kullanmak durumundan kalırsak kullandığımız antibiyotik vücudumuzda istenilen faydayı sağlayamaz.

Hayvanın etinde bulunan antibiyotik etki süresi boyunca hayvanın sütüne de geçmektedir. Antibiyotik içeren sütleri tüketmemiz durumunda da sağlığımız yine olumsuz şekilde etkilenmektedir.

Hayvansal gıdalarla vücudumuza antibiyotik almamamız için antibiyotik vurulan hayvanların sütleri en az 4 gün boyuca gıda amaçlı kullanılmamalı, bu havyanlar antibiyotik vurulduktan sonra 4 gün içerisinde kesilmemelidir.

Top