Vibrio cholerae Zehirlenmesi (Kolera Hastalığı)

Vibrio cholerae Gıda Zehirlenmesi yani kolera hastalığı nedir? Kolera’nın belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır? Vibrio cholerae bakterisi nasıl hastalık yapar.

Vibrio cholerae ve Kolera Hastalığı

Sınırlı miktarda oksijenin bulunduğu ortamlarda yaşayan bir bakteri türüdür. Vibrio cholerae, kolera hastalığına neden olan bakteridir ve çoğunlukla kirlenmiş deniz suyu ve kirlenmiş su kaynaklarında bulunur. Özellikle Afrika’da ve tropik bölgelerde sıklıkla görülmektedir.

Vibrio cholerae bakterisinin bulunduğu ilgili kontamine gıdaların tüketilmesini takiben 6 saat – 5 gün arasında hastalık belirtileri görülebilir. Hastalığın başlaması aniden olur ve karın ağrısı ve krampı, mide bulantısı, kusma, sulu ve kanlı ishal, vücutta yüksek miktarda su kaybı belirtileri gösterir. Vücudun yüksek miktarda su kaybetmesini takiben yüksek su kaybı nedeniyle ölüm gerçekleşebilir. İnce barsağa yerleşen Vibrio cholerae bakterileri burada kolera toksini üreterek ishale neden olurlar.Barsakta üretilen kolera toksini kan yolu ile tüm vücuda yayılabilir.

Hastalığın teşhisi kan, dışkı ve kusmuktan alınan örneklerin analizi sonucu yapılabilir. Tüm bireyler bu hastalıktan etkilenebilir. Ancak başka hastalığı olan bireyler, bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler, mide asidi düşük olan bireyler ve kötü beslenen bireyler bu hastalığa yakalanmaya daha müsaittirler. 

Kolera hastalığı çoğunlukla düşük seviyede hijyen ve sanitasyon uygulamaları nedeniyle yayılmakta olan bir hastalıktır. Bu hastalığın en büyük kaynağı kirlenmiş su kaynaklarıdır.

Vibrio cholerae bakterisinin gıdalara bulaşmasını önlemek için çapraz bulaşmaya ve kişisel hijyene çok dikkat etmeliyiz. Şüphe duyduğumuz su kaynaklarını içme ve kullanma suyu olarak kullanmamalı, kullanmak zorunda olduğumuz durumlarda bu suyu mutlaka kaynattıktan sonra kullanmalıyız. Kontamine olan gıdalarda bakteriyi öldürmek için pişirme işlemini doğru ve uygun şekilde yapmalıyız. Pişirilmiş gıdaların tekrar ısıtılması ve pişirilmesini de yine uygun ve doğru şekilde yapılmalıdır.

Vibrio cholerae bakterisi zehirlenmesine neden olabilecek gıdalar;

Tatlı su ve denizlerden elde edilen çiğ kabuklu canlılar (kerevit, midye, istakoz, yengeç vb.), yeterli ve uygun şekilde pişirilmemiş kabuklu su canlıları, kontamine (bulaşmış) olmuş çiğ gıdalar (salatalar, meyve ve sebzeler).

Top