Gizem Nur Ök - Yağ Yakımını Hızlandıran Besinler

yağ yakımını hızlandıran besinler nelerdir, yağ yakımını sağlayan besinler nelerdir

Gizem Nur Ök - Gıda Mühendisi

Yağ Yakımını Hızlandıran Besinler

Günümüzde birçok insan, hayatın yoğun temposuna ayak uydurmaya çalışırken son derece sağlıksız veya bilinçsiz beslenmektedir. Sağlıksız ve bilinçsiz beslenme sonucunda ortaya çıkan fazla kilolar ve obezite hastalığı son zamanlarda giderek yaygınlaşmaktadır. Obezite ve fazla kilolardan kurtulmak için en önemli iki temel unsur elbette hepimizin bildiği gibi düzenli spor ve sağlıklı beslenme yöntemidir. Bugün sizlerle sağlıklı beslenmemizde ve kilo kaybında önemli rolü olan yağ yakımını hızlandırıcı besinleri ve bu besinlerin bir diğer faydalarını ele alalım.

Yağ yakımını hızlandıran besinlerin en başında Güneydoğu Asya mutfağına özgü olan Zencefil gelmektedir. Zencefil tok tutmaya yardımcı olabilen, aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran bir besin kaynağıdır. Mineralce çok zengin ve faydaları saymakla bitmeyecek olan Zencefili beslenmemize dahil etmek son derece sağlıklı ve faydalı bir girişim olacaktır. Yağ yakımını kolaylaştıran bir diğer besin kaynağımız Tarçındır. Tarçın, kan şekerini düzenleyerek açlık hissinin azalmasını sağlar. Ayrıca tarçın sindirim sistemine de son derece katkı sağlamaktadır. Bunun yanısıra her ne kadar yağ içeriği yönünden zengin olduğu düşünülsede E ve B vitaminleri açısından zengin olan Badem de tokluk hissi vererek yağ yakımına katkı sağlayabilen bir besindir. Yağ yakımını hızlandıran bir başka besin ise kış aylarının vazgeçilmezi Greyfurt meyvesidir. Greyfurt içeriği bakımından yağ yakıcı maddelere sahiptir ve bununla birlikte metabolizmayı hızlandırmada katkısı büyüktür. Burada size anlatmaya çalıştığım besinler vücuttaki yağları yakmaya yönelik, ilk olarak aklımıza gelen besinlerdir. Elbette doğada yağ yakımını hızlandıracak ve buna etki eden bir çok besin bulunabilir.

Sağlıklı ve doğru beslenme metabolizmaya göre olan beslenme şeklidir. Çünkü her insanın metabolizması ve aldığı besinlere gösterdiği vücut direnci farklıdır. Bu sebeple burada sıraladığımız besinler genel olarak yağ yakımını hızlandırıcı niteliktedir. Kişiden kişiye göre bu besinlerin metabolizmaya edeceği etki farklılık gösterir. Fazla kilolarınızdan kurtulmaya başlamak için yapacağınız en doğru şey muhakkak sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmek olacaktır. Bunu yaparken metabolizmanıza en uygun yöntemi bir doctor veya diyetisyen yardımıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

 

Gizem Nur Ök kimdir ?

Gıda Mühendisi

2015 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 2016 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde ingilizce dil eğitimini tamamlamıştır. Şu an da İzmir’in önemli bir yatırım alanına yemek hizmeti veren  bir firmada mesleğini icra ederken alanındaki yenilik ve gelişmeleri de takip etmeye çalışmaktadır.                                         

Top