Yaptığımız Yemeğe Göre Kuzu Eti Seçimi

Kuzu eti nasıl alınır? Kuzu etinin bölümleri kısımları nelerdir, Kuzu eti rengi nasıl olmalı? Kuzunun neresinden hangi yemek yapılır? Fırınlık kuzu eti hangisi.

Koyun Eti Nasıl Alınır? Koyun Etinin Bölümleri Nelerdir?

yazımızda kuzu et nasıl alınır, kuzunun bölümleri kısımları nelerdir, kuzu eti rengi nasıl olmalı, kuzunun neresinden hangi yemek yapılır, taze kuzu eti nasıl anlaşılır, kuzu etini diğer etlerden nasıl ayırt edebiliriz, kaliteli kuzu eti nasıl olur gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

 

Kuzu Eti nedir? Kuzu eti diğer etlerden nasıl ayırt edilir?

Kuzu eti ülkemizde genel olarak dana etinden daha sonra tercih edilmektedir. Kuzu etinin daha az tercih edilmesinin nedeni etinin kendine has kokusunun yoğun olmasıdır. Birçok kişi kuzu etinin bu yoğun ve baskın kokusunu sevmediği için tüketmek istemez. Kuzu (koyun) eti dünya genelinde en çok Güney Asya ve Ortadoğu ülkelerinden tüketilmektedir.

Kuzu (koyun) etinin dana etinden daha az tercih edilmesinin bir diğer nedeni, kuzu etinin dana etine göre biraz daha sert olması ve daha yağlı olmasıdır.

Kasap veya marketlerde genel olarak kuzu etleri hazır paketlenmiş olarak değil, büyük parçalar halinde satılır. Parçalanarak satılan ürünler de sınırlı ve belirli ürünlerdir. Bu sebeple başka hayvanların etleri ile karıştırılıp satılması konusunda hile yapılması çok kolay değildir. Kuzu etinde yapılabilecek en büyük hile koyun etinin kuzu eti olarak satılmasıdır ki parçalanmamış büyük parça etlerden o etin kuzu eti mi yoksa koyun eti mi olduğunu anlamak mümkündür. 

  • Kuzu etinin rengi açık pembedir, hayvan yaşlandıkça etin rengi kahverengiye doğru koyulaşır,
  • Kuzu eti homojen ve ince dokulu bir kas yapısına sahiptir,
  • Kuzu etinin yağ oranı daha azdır
  • Kuzu etinde bulunan yağ, kaslar arasında ince şeritler halinde homojen olarak dağılmış durumdadır,
  • Kuzu etinin görünümü suludur,

 

Yemeğe Göre Kuzu Eti Seçimi nasıl yapılır?

Etimizi, yapacağımız yemeğe göre seçmek hem etin lezzetini almak için hem de yaptığımız yemekten keyif almak için son derece önemlidir. Peki hangi yemek için hangi eti yani kuzu karkasın neresinden çıkarılan eti almalıyız ki en lezzetli yemekleri yapabilelim. “Resim 4 – 03: Kuzu’nun Bölümleri”n görüldüğü gibi kuzunu her bir bölgesinden çıkan etin; farklı pişirme yöntemleri, farklı hazırlama teknikleri bulunmakta ve her birinden farklı yemekler yapılmaktadır.

 

IZGARALIK KUZU ETLERİ

1-  Pirzola

Pirzola, kuzunun sırt kısmından çıkarılan ve kuzu karkasın en değerli ve 1.kalite bölümüdür. Pirzola kasaplarda kuzu kafes diye tabir edilen bölümün üst kısmıdır. Kuzu kafes; kuzu karkasından kol, but ve gerdan çıkarıldıktan sonra kalan, pirzola, kaburga ve fletonun bulunduğu bölümdür. Pirzola diye tabir edilen et kaburga kemiklerinin arasında bulunan etler alındıktan sonra kaburga kemiklerinin sırt bölümündeki etler ile tek tek çıkarılmasıyla elde edilen ettir. Pirzolanın lezzeti kesilen kuzunun yaşına, cinsiyetine, cinsine, bölgesine bağlı olmakla birlikte kesme şekline de bağlıdır. Pirzolanın kuzu kafesten ayrılması sırasında uygun kesme tekniği uygulanmaz ise lezzetini kaybedebilir. Kuzu pirzolanın en ideal pişirilme şekli ızgaradır. Izgara dışında az yağlı tavada da kızartılabilir.

2-  Fleto

Fleto pirzoladan sonra kuzunun en değerli ve en lezzetli bölümüdür. Fleto, kuzunun sırtında pirzola ile but arasında kalan pirzolanın arka bölümüdür. Bir diğer ismi de kuzu bonfiledir. Kuzu kafeste, pirzolanın devamında bulunan az yağlı yumuşak bir ettir. Bu eti istediğimiz şekilde pişirebilir ve tüketebiliriz. Izgara, fırın, kızartma, haşlama vb. tüm şekillerde pişirilebilir ve kullanılabilir. Kuzu fleto ile yapılabilecek en ideal yemek Kuzu Rosto’dur. Fleto özellikle fırında pişirilirse en ideal lezzet elde edilir.

3-  Kaburga

Kuzu kaburga, kuzu kafeste pirzolanın altında bulunan bölümdür. Kuzu kaburga diye tabir edilen bu bölüm aslında daha çok göğüs kafesi kemiklerinden oluşmaktadır. Kemikler üzerinde bulunan et yumuşak ve orta yağlıdır. Koyun etinde yağ oranı daha fazladır. Kaburgadan ideal lezzeti alabilmek için fırın, haşlama, kapama olarak yapılan yemeklerde kullanmak gerekir.

4-  But

Kuzu budu karkasta kuzu kafesin bitiminden, sırttan başlayarak aşağıda kalan arka bacakların üst kısmına verilen isimdir. Kuzu but farklı şekillerde pişirilebilir ve farklı yemekler yapılabilir. Kuzu buttan yapılan en ideal yemek kuzu külbastı ve kuzu şiştir. Bunun dışında ızgara, haşlama yemekleri, fırın yemekleri kuzu but ile yapılabilir.

 

YEMEKLİK KUZU ETLERİ

1-  Gerdan

Kuzu gerdan, kuzu karkasın boyun bölümünden elde edilen orta yağlı ve orta sertlikte kemikli bir ettir. Kuzu gerdan haşlama, kızartma, fırın, ızgara vb. her türlü pişirme yöntemi ile hazırlanabilen bir ettir ancak ideal lezzeti alabilmek için haşlama yemeklerde kullanılması gerekir.

2-  Kol

Kuzu kol, kafes ile gerdanın alt kısmında kalan ön bacakların üst kısmına verilen isimdir. Kuzu kol ızgara, haşlama, fırın, kızartma, kavurma vb. her türlü pişirmeye uygun bir ettir ancak en ideal pişirme yöntemi fırınlama, haşlama ve kavurmadır. Kuzu koldan en ideal lezzeti alabileceğimiz yemek kuzu tas kebaptır.

3-  İncik

Kuzu incik kol ve budun alt kısımları ile paça arasında kalan bölümlerdir. İncik çok kemikli az etli bir bölümdür. İncik yalnızca haşlama ile pişirilmelidir. Et suyu elde etmek için ideal bir ettir. Sulu yemeklere lezzet vermek için kullanılırsa harika lezzetler elde edilebilir.

 

KIYMALIK KUZU ETLERİ

1-  Boşluk

Kuzu boşluk kuzu karkasta kafesin alt kısmında kalan göğüs boşluğu bölümüdür. Bu bölümdeki et çok yağlı bir ettir. Kasaplar tarafından çoğunlukla İnegöl köfte yapımında kullanılmak üzere kıyma haline getirilir. Kuzu kıyma kuzu boşluktan elde edilir. Kuşbaşı olarak doğrandığında sulu yemeklere lezzet vermek için kullanılabilir. Kuzu boşluktan yapılan bir ideal yemekte kuzu güveçtir.

 

 

Kuzu Etinin (Kuzu Karkas) bölümleri kısımları nelerdir?

 

Kuzunun bölümleri ve kuzunun neresinden hangi et çıkar öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki resimde bunu detaylı bir şekilde anlattık.

 

 

Kuzu Eti nasıl seçilir - Kuzunun Bölümleri - Kuzunun Kısımları 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top