Tavuk Eti Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Tavuk Eti nasıl alınır seçilir, tavuk eti alırken nelere dikkat etmeli, ızgaralık mangallık tavuk eti çeşitleri, tavuk bölümleri çeşitleri, pilicin tavuğun bölümleri

Tavuk Nasıl Alınır? Bütün Tavuğun Bölümleri Nelerdir?

Bu yazımızda; tavuk et nasıl alınır, tavuk eti alırken nelere dikkat etmeliyiz, bütün tavuğun bölümleri kısımları nelerdir, tavuk eti rengi nasıl olmalı, bütün tavuğun neresinden hangi yemek yapılır, taze tavuk eti nasıl anlaşılır, tavuk etini diğer etlerden nasıl ayırt edebiliriz, kaliteli tavuk eti nasıl olur gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

 

Tavuk Eti nedir? Tavuk Eti Hakkında Bilgi

Son yıllarda ülkemizde gerek hazırlanışının kolay olması gerekse daha ekonomik olması nedeniyle tavuk (piliç) eti daha çok talep görmeye ve tüketilmeye başlanmıştır. Tavuk eti dünya üzerinde de en çok tüketilen kasaplık hayvanların başında gelmektedir. Et alışverişi yaparken birçoğumuz dana eti alırken göstermiş olduğumuz hassasiyeti tavuk eti alırken göstermiyoruz. Oysa ki spekülasyona en açık olan taze et grubu tavuk etleridir. Hatırlayalım, bundan 15-20 sene evvel ortaya çıkan kuş gribi hastalığı nedeniyle tavuk eti satışları bir anda durdu. Fakat aynı dönemlerde ortaya çıkan deli dana hastalığı nedeniyle dana eti satışları azalmasına karşılık devam etti. Yine son dönemlerde yetiştiriliş şekli nedeniyle birçok spekülasyona maruz kalan tavuk eti daha az tüketilmeye başlanmıştır. Tavuk eti, üzerinde en çok spekülasyon yapılan ve bilgi kirliliği yaratılan ettir. 

 

Kasap ve marketten aldığımız kaliteli tavuk eti özellikleri nasıl olmalıdır?

  • Tavuk etinin yüzey rengi pembe, iç kısımları koyu pembe-kırmızı tonlarındadır.
  • Bakteriler tarafından bozulmaya başlayan tavuk eti sarı, yeşil ve kahverenginin farklı tonlarında olabilir.
  • Bütün tavuğun derisi beyaz ve açık gri tonlarında, bagetlerinin uçları hafif sarı renkli olmalıdır.
  • Tavuk etinin derisi çok kalın olmamalıdır. Kalın deri tavuğun yaşlı ve fazla yağlı olduğunun göstergesidir.
  • Sarı renkli deri ve eti olan tavuklar organik veya doğal yetiştirilmiş tavuklar olabileceği gibi farklı yemlerle beslenmiş normal tavuklarda olabilir.

 

Yemeğe Göre Tavuk Eti Nasıl Seçilir?

Tavuk eti seçimi yaparken, yapacağımız yemeğe göre seçmek hem etin lezzetini almak için hem de yaptığımız yemekten keyif almak için son derece önemlidir. Peki hangi yemek için hangi eti yani tavuğun neresinden çıkarılan eti almalıyız ki en lezzetli yemekleri yapabilelim. “Resim 4 – 04: Tavuk’un Bölümleri”n görüldüğü gibi tavuğun her bir bölgesinden çıkan etin; farklı pişirme yöntemleri, farklı hazırlama teknikleri bulunmakta ve her birinden farklı yemekler yapılmaktadır. Gelin bu parçaları nasıl pişirebileceğimize bir bakalım.

 

1-2-3 Göğüs (Bonfile) :

Göğüs eti tavuğun en az yağ bulunan ve bu yüzden birçoğumuza yavan gelen bölümüdür. Marine ederek ya da sos ilave ederek tavada bütün ya da kuşbaşı şeklinde kızartılan tavuk göğsünden en ideal lezzet elde edilir. Tek başına sade olarak kızartıldığında az yağlı olması nedeniyle sert ve kuru olur. Izgarada pişirildiğinde çok lezzetli olmayan göğüs eti çeşitli soslar ve sebzeler eşliğinde fırınlandığında da harika lezzetler elde edilebilir.

4-5-6 Kanat :

Tavuk kanadı tavuk etleri içerisinde mangala en çok yakışan ve başka bir yemek için harcanmaması gereken bir bölümdür. Soslanarak mangal yapıldığında ise tadına doyum olmaz. Marine edilen veya soslanan tavuk kanatları fırınlanarak da hazırlanabilir.

7-8-9- Kalçalı But (Baget+Kalça)

Kalçalı but ve kalçalı budun ayrılması ile elde edilen baget ve kalça eti hem fırın yemekleri hem de kızartma için ideal etlerdir. Orta yağlı olan bu etler soslar ve sebzeler eşliğinde fırınlandığında harika lezzetler elde edilebilir. Tek başına ya da soslar eşlinde kızartıldıklarında da lezzetleri en ideal seviyede olabilir. Kalçayı, üzerindeki derisini çıkamadan sade ya da soslu olarak ızgarada hazırlayarak da güzel lezzetler elde edilebilir.

10- Pirzola

Pirzola tavuk bagetin çizilip açılması ile elde edilen bir ettir. Pirzolayı en ideal pişirme şekli sade ya da soslu olarak ızgara yapmaktır. Izgaradan sonra en ideal pişirme yöntemi ise kızartılmasıdır.

14- Göğüs Kafesi

Bütün tavuğun parçalanıp bölümlere ayrılmasından sonra kalan ve göğüs etinin hemen altında bulunan bölümdür. Göğüs kafesi çorba yapmak ve tavuk suyu elde etmek için en ideal bölümlerden biridir.

 

Bütün tavuğun bölümleri kısımları nelerdir?

Tavuğun bölümleri ve bütün tavuğun neresinden hangi et çıkar öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki resimde bunu detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

 Bütün Tavuğun Bölümleri

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top