Yaşamımız için su neden önemlidir

Su içmenin önemi nedir? Suyun vücudumuzdaki işlevi ve görevleri nelerdir? Günde kaç litre su içmeliyiz? Vücudun ne kadar suya ihtiyacı var, günlük su ihtiyacı nedir?

Yaşamımız için su neden önemlidir?

Su, her canlının hayatta kalabilmesi ve yaşamını sürdürebilmesi için hayati derecede önemli bir içecektir. Kısaca söylemek gerekirse su yoksa hayatta yoktur. Yetişkin bir insan vücudunun yaklaşık %60’lık bölümü sudur. Yani 80 kg ağırlığında bir kişinin vücudunda ortalama 48 kg su bulunmaktadır.  Başka bir ifade ile vücudumuzun 3’te 2’si (2/3) sudur. İşte bu yüzden su yaşamımız için çok önemlidir.

 

Suyun vücudumuzdaki işlevi ve görevleri nedir?

Suyun vücudumuzda birçok işlevi ve görevi bulunmaktadır. Yüzlerce görevi arasında en önemli olanları şunlardır.

  • Vücut ısını ayarlar.
  • Vücudumuza aldığımız gıda maddelerinin bileşenlerine ayrılması için diğer kimyasal maddelere (enzimler, mineraller vb.) uygun ortam oluşturarak sindirimi kolaylaştırır.
  • Ağzımıza aldığımız gıdaları tükürük yardımıyla yumuşatıp kayganlaştırarak sindirim için hazırlar.
  • Protein, karbonhidrat, yağ asitleri, mineral ve vitaminlerin bağırsaklarda emilmesi için uygun sıvı ortamı hazırlar.
  • Bağırsaklardan emilen besin öğelerini kan içerisinden doku ve organlardaki hücrelere taşınmasına yardım eder.
  • Solunum yoluyla akciğerlerimize aldığımız oksijenin hücrelere taşınmasını sağlar.
  • Vücut için atık ve zararlı olan maddeleri boşaltım sistemine taşır.
  • Mineraller, vitaminler gibi kimyasal maddelerin vücutta çözünmesini sağlar.
  • Bazı organları dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koruyucu dolgu görevi görür. Örneğin beyin ve omurilik etrafında bulunan su, ana rahmindeki bebeği tamamen kaplayan su olası dış etkenlere karşı koruma görevi görür.

 

İçtiğimiz suyun sıcaklığı ne olmalı?

Suyun en ideal içme sıcaklığı oda sıcaklığıdır. Suyu ne çok soğuk ne de çok sıcak içmek vücudumuz için doğru değildir. Çok sıcak ve soğuk içilen su vücudumuzun gereğinden fazla zorlanmasına ve yorulmasına neden olur. Suyu hangi sıcaklıkta içersek içelim vücudumuz suyun sıcaklığını, vücut sıcaklığımız olan 37oC’ye getirmek için çalışır. Bu da vücudun gereksiz bir şekilde yorulmasına, zaman zaman bazı doku ve organların deformasyonuna neden olur.

 

Vücudumuzun günlük ne kadar suya ihtiyacı vardır?

Vücudumuzun günlük su ihtiyacı; yaşa, cinsiyete ve kiloya bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yetişkin bir bireyin günlük su ihtiyacı; kilo, cinsiyet ve beslenme düzenine bağlı olarak 2 ila 4 litre arasında değişmektedir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu su miktarı kaybettiği su miktarı ile doğru orantılıdır. Yetişkin bir birey farklı değişkenlere bağlı olarak solunum, terleme, idrar ve dışkı yoluyla günlük 2 ila 4 litre arasında su kaybetmektedir. Bizim de dikkat etmemiz gereken ve bilmemiz gereken en önemli husus vücudun kaybettiği suyu sürekli olarak takviye ediyor olmamızdır. Her gün vücudumuzun kaybettiği suyu takviye etmezsek vücut metabolizmamızda aksaklıklar meydana gelebilir.

 

Vücudumuzun suya ihtiyacı olduğunu nasıl anlarız?

Vücudumuzun suya ihtiyacı olup olmadığını idrarımızın renginden anlayabiliriz. Gün içerisinde kahve veya ilaç kullanmamışsak; vücudunuzun suya ihtiyacı olduğu durumlarda idrarımızın rengi sarı veya daha koyu renkli olur. Vücudumuzun suya ihtiyacı bulunmuyorsa idrar rengimiz aynı su gibi berrak olmaktadır.

 

Günlük ne kadar su içmeliyiz?

Suyun vücuda fazla alınmasının zararı yoktur ancak çok yüksek miktarlarda su içmek, su zehirlenmesine neden olabilir. Unutmayalım dünya üzerinde her maddenin toksik etki gösterdiği bir doz vardır. Su da vücuda çok fazla miktarlarda alındığında vücudun elektrolit dengesi bozulacağı için toksik etki gösterebilir. Yetişkin bir bireyin günlük olarak 10-12 bardak su içmesi gerekir. İçilmesi gereken su miktarı bireyin günlük olarak yaptığı işe, bulunduğu ortama ve yaşam şartlarına bağlı olarak değişir.

 

Su ne zaman içilmeli?

Su içmek için bir zamana ve nedene bağlı kalmamak gerekir. Suyu yemeklerden önce ya da sonra içebilirsiniz. Ancak yemek sırasından su içmenin çok doğru olmadığı bilinmelidir. Su içmek için vücudun susamasını beklemeyin. Vücudumuz için çok önemli olan bu hayati sıvının kalorisi olmadığı için ne zaman isterseniz, aklınıza her geldiğinde içebilirsiniz.

  

Hatırlatma : Yaşamamız için suyun neden önemli olduğunu artık biliyoruz. Her gün ihtiyacımız olan su içmeyi keyifli bir hale getirebilirsiniz. Suyunuza taze nane yaprakları, limon suyu, hoşlandığınız baharatlardan ekleyerek hem vücudunuzun günlük su ihtiyacını hem de antioksidan ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Su hakkında daha detaylı bilgi Besin Öğeleri-Su başlığımız altında bulunmaktadır.

Top