Yaz aylarında artan gıda zehirlenmelerine dikkat!

Gıda zehirlenmesi nedir? Gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Hangi gıdalar zehirlenmeye neden olur? Zehirlenmeye neden olan en tehlikeli gıdalar nelerdir?

Yaz aylarında artan gıda zehirlenmelerine dikkat!

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte gıda zehirlenmelerinde de ciddi bir artış görülmektedir. Hatta bu zehirlenmeler zaman zaman salgın şeklini de alabilmektedir.

 

Peki yaz aylarında gıda zehirlenmeleri neden artıyor?

Yaz aylarında gıda zehirlenmelerinde görülen artışın en büyük nedeni elbette sıcaklık ve nem artışı. Sıcaklıkların artması ile birlikte buzdolabı dışında yani oda sıcaklığında bekletilen gıdalarda bakteri üremesi ve çoğalması hızlanmakta, kısa sürede çok hızlı çoğalan bakteriler de gıda zehirlenmesine neden olmaktadır. Yaz aylarında gıda zehirlenmelerinin önüne geçebilmek için mutfak hijyeni kurallarının uygulanması çok önemlidir. Mutfak hijyeni kuralları arasında da öne çıkan iki husus vardır ki bunlar daha da önemlidir. Bunların ilki gıdalarımızı mutlaka buzdolabında yani soğukta muhafaza etmek, bir diğer de gıdalarımıza çapraz bulaşmayı önlemektir. 

 

En sık gıda zehirlenmesine neden olan en riskli gıdalar nelerdir?

Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünlerinin içeriğinde bulunan yüksek miktarda su, karbonhidrat ve protein bakteriler için önemli bir tercih sebebidir. Marketten, bakkaldan aldığımız süt ve süt ürünlerini zaman geçirmeden eve getirip buzdolabına koymalı ve burada muhafaza etmeliyiz. Sokak sütü almışsak sütün içinde bulunan zararlı bakterileri öldürmek için sütü bir önce kaynatmalı ve soğuttuktan hemen sonra buzdolabına koymalıyız.

 

Et ve et ürünleri

 Et ve et ürünleri yüksek protein içerikleri nedeniyle bakterilerin en sevdiği gıda maddelerinin başında gelirler. Marketten veya kasaptan aldığımız et ve et ürünlerini zaman geçirmeden (soğuk zinciri korumak için) eve getirip buzdolabına koymalıyız. Çapraz bulaşmaya neden olmadan ve soğuk zincir kırılmadan soğukta saklanan et ve et ürünlerinde bakteri gelişimi ve çoğalması çok az miktarda olacaktır. Et ve et ürünleri çok iyi bir şekilde soğukta saklanmış olsalar bile bu gıdaların üzerlerinde az miktarda da olsa bakteri her zaman var olacağı için özellikle yaz ağlarında bu bakterileri yok etmek için ete çok iyi ısıl işlem uygulanmalıdır. Et ve et ürünlerinin pişirilmesi sırasında tüm bakterilerin yok olduğundan emin olabilmemiz için etin merkez sıcaklığının en az 75oC olmalıdır.

 

Pasta, mayonez, krema gibi hassas gıdalar

Pasta, mayonez gibi gıdalar yüksek miktarda, protein, karbonhidrat ve su içeren, çiğ tüketilen gıdalardır ve bu yüzden yüksek gıda zehirlenmesi potansiyeli taşımaktadır. Bu gıdalar çiğ tüketildikleri için hazırlanma aşamasında gıdalara çapraz bulaşma ile bakteri bulaşmaması gerekir. Çünkü bu gıdalar hazırlandıktan sonra pişirilmeleri mümkün olmadıkları için bu gıdaların üzerinde var olan bakterilerin tamamı vücudumuza girecektir.

 

Balıklar ve deniz ürünleri

Uygun olmayan sıcaklıklarda ve uzun süre saklanan balıklar her zaman gıda zehirlenmesine neden olma riski taşımaktadırlar. Tüm balıklar ve deniz ürünleri çok iyi pişirilmelidir. Bu ürünlerin bozuk olduğundan şüphe duyuyorsanız sağlığınızı riske atmak yerine ürünleri çöpe atmayı tercih edin.

 

Yumurta

Yumurta tavuklardan barsak yoluyla çıkan bir gıda maddesi olduğu için kabuğunda yüksek miktarda bakteri bulunmaktadır. Yumurta kabuğunun üzerinde bulunan bakteriler çapraz bulaşma ile başka gıdalara geçebildiği gibi yumurtanın kendisine de bulaşarak bozulmalara ve gıda zehirlenmelerine neden olabilir. Yumurtanın kesinlikle yıkanmaması gerekir. Yumurta kaynaklı bakterilerin gıda zehirlenmesine neden olmaması için yumurtaya dokunduktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.

 

Soğuk sandviçler ve salatalar

Soğuk sandviç ve salata gibi gıdalar farklı birçok gıdanın bir araya getirilmesi ile hazırlanan ve ısıl işlem yani pişirme işlemi uygulanmayan gıdalardır. Bu gıdalara ısıl işlem uygulanmadığı için hazırlanma aşamalarında çapraz bulaşmanın mutlaka önüne geçilmelidir. Sandviç ve salata hazırlayan kişilerin, kişisel temizliklerine ve hijyen kurallarına uyması çapraz bulaşmanın önlenmesi için çok önemlidir.

 

Pişirildikten sonra oda sıcaklığında bekletilen tüm yemekler

Pişirildikten sonra oda sıcaklığında bekletilen tüm yemekler yüksek gıda zehirlenmesi riski taşımaktadır. Sofradan sonra yarım kalan yemeklerinizi zaman geçirmeden buzdolabına kaldırmalısınız.

 

Hatırlatma:  Yaz aylarında yaşanan gıda zehirlenmelerini önlemek için mutfakta temel hijyen kurallarına mutlaka dikkat etmeliyiz.

Mutfakta Temek Hijyen Kurallarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top