Yersinia enterocolitica Zehirlenmesi

Yersinia enterocolitica Gıda Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Yersinia enterocolitica bakterisi nasıl hastalık yapar, Sağlığımıza zararlı bakteriler.

Yersinia enterocolitica ve Yersinia Zehirlenmesi

Yersinia enterocolitica bakterisi sınırlı miktarda oksijenli ortamlarda yaşayan çubuk şeklinde bakteridir. Yersinia bakterisinin iki önemli ve tehlikeli türünden biri olan Y. pestis fare, bit, pire gibi canlılarda bulunur ve veba hastalığına neden olur. Doğal olarak insan ve hayvanların barsaklarında kirlenmiş sularda ve toprakta yaşamaktadır. Diğer bir tehlikeli türü olan Y.enterocolitica ağız yoluyla (gıdalar aracıyla) vücuda girdiğinde apandisit hastalığının belirtilerini gösteren rahatsızlık oluşturur.

Yersinia enterocolitica bakterisinin bulunduğu ilgili kontamine gıdaların tüketilmesini takiben 24-48 saat içerisinde hastalık belirtileri görülebilir. Bu belirtiler; karın ağrısı, yüksek ateş, kusma, ishal şeklinde olabilir. Hastalık tüm bireylerde görülebilir ancak çocuklar, bağışıklık sistemi zayıf kişiler, yaşlı ve kemoterapi uygulanan kişiler hastalığa daha kolay bir şekilde yakalanırlar.

Yersinia enterocolitica bakterisinin gıdalarımıza bulaşmasını önlemek için çapraz bulaşmaya ve kişisel hijyene çok dikkat etmeliyiz. Yersinia enterocolitica bakterisiyle kontamine olan gıdalarda bakteriyi öldürmek için pişirme işleminin doğru ve uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Pişirilmiş gıdaların tekrar ısıtılması ve pişirilmesi de yine uygun ve doğru şekilde yapılmalıdır.

Yersinia enterocolitica bakterisi zehirlenmesine neden olabilecek gıdalar;

Hayvansal kaynaklı gıdalar (et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri), domuz eti, kontamine (bulaşmış) olmuş çiğ gıdalar (salatalar), yeteriz pastörizasyon ve sterilizasyon uygulaması yapılan gıdalar.

Top