Yüksek tansiyona ne iyi gelir

Yüksek tansiyona ne iyi gelir, hipertansiyona ne iyi gelir? Yüksek tansiyon nedir, belirtileri nelerdir, yüksek tansiyonun doğal tedavisi bitkisel tedavisi.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir

Yüksek tansiyona ne iyi gelir yazımızda; yüksek tansiyon nedir, yüksek tansiyonun belirtileri nelerdir, yüksek tansiyonun doğal ve bitkisel tedavisi nasıl olur konu başlıkları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

Yüksek Tansiyon Nedir?

Tansiyon; kalbin vücuda kan pompalaması sırasında kanın damar duvarına uyguladığı basınca denir. Sağlıklı bir bireyde ideal tansiyon seviyesi 120-80 mmHg oranındadır. 120 büyük tansiyon, 80 küçük tansiyon olarak ifade edilir. Kanın damarlarda oluşturmuş olduğu basınç bu rakamların üzerinde olması durumuna yüksek basınç yani yüksek tansiyon denilir. Tansiyon bu rakamların üzerinde süreklilik arz ediyorsa kişide yüksek tansiyon (hipertansiyon) rahatsızlığı var demektir.

Yüksek tansiyonun ülkemizdeki yetişkin nüfusun hemen hemen yarısında görülen bir rahatsızlıktır.

 

Yüksek Tansiyonun Belirtileri

Aniden ortaya çıkan yüksek tansiyon halinin belirtileri şunlar olabilir:

 • Baş dönmesi
 • Göz kararması
 • Kalp çarpıntısı
 • Ani ve geçici nefes darlığı
 • Baş ağrısı
 • Boyun ve ensede ağrılar

 

Yüksek Tansiyonun Doğal Tedavisi

Hipertansiyon, tedavisi mümkün olan ancak tedavisi bir ömür boyu süren bir hastalıktır. En önemli hipertansiyon tedavisi bu hastalığa hiç yakalanmamaktır ki bunu başarabilmenin en mümkün yolu yeterli ve dengeli beslenmekten geçmektedir. Bununla birlikte stresli yaşamdan olabildiğince uzak durmak hipertansiyon rahatsızlığına yakalanma riskini azaltır.

Hipertansiyon, kolesterol ve diyabet hastalıkları ile kardeştir. Bu üç hastalıkta damarlarla ilgili olduğu için birbirini tetikleyen hastalıklardır ki bu nedenle bu hastalıkların birinin görülmesi durumunda diğer ikisinin de görülme ihtimali artmaktadır.

 • Diyabet ve kolesterol hastalığı olmayan kişilerin bu hastalıklara karşı da önlem alması gerekir,
 • Günlük beslenme planlarının yeterli ve dengeli beslenme modeline göre hazırlanması gerekir,
 • Günlük beslenme planı günlük sodyum minerali ihtiyacını karşılamalıdır,
 • Beden Kütle Endeksinin “Normal” olmasına gayret edilmelidir (vücut ağırlığı korunmalı),
 • Alkol ve sigara tüketiminin sınırlandırılması gerekir,
 • Yüksek yağ içeren (özellikle doymuş yağ asitleri) gıdalardan uzak durulması gerekir,
 • Vitamin ve mineralce zengin gıdalar bolca tüketilmelidir (meyve, sebze, balık ve deniz ürünleri vb.)
 • Hareketli bir yaşam tarzına geçilmelidir (düzenli spor yapmak),
 • Tuz ve tuzlu gıdaların tüketimi sınırlandırılmalıdır (tuzun yapısında bulunan sodyum minerali yüksek tansiyona sebep olur, bu yüzden günlük ihtiyacı üzerinde alınmamalı),
 • Lifli gıdaların tüketimi arttırılmalıdır.

Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa; görme kaybı, kalp yetmezliği, kalp krizi, beyin kanaması, felç, kronik böbrek hastalıkları, vb. birçok hastalığa sebep olurken yaşam kalitesinin düşmesine ve yaşam süresinin kısalmasına neden olabilmektedir.

 

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir

Sarımsak: Tüm gıdalar arasında en mükemmel tansiyon dostu gıdadır. Sarımsağı ister çiğneyerek, ister yemeklere katarak, ister yoğurda karıştırarak, istediğiniz her türlü şekilde tüketebilirsiniz. Her gün yenilen 3-4 diş sarımsak yüksek tansiyonun düşürülmesine ve tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.

Soğan:  Soğanın yapısında doğal olarak Quercetin isimli antioksidan madde yüksek tansiyonun düşürülmesinde oldukça faydalıdır. Her gün tüketilen 1 baş soğan hipertansiyonun dengelenmesi için önemlidir.

Domates: Domatesin yapısında yüksek miktarda bulunan potasyum minerali kanın yapısında bulunan potasyum minerali seviyesinin korunmasını sağlayarak vazodilatör etki gösterir ve damarların genleşmesini sağlayarak kan basıncı seviyesinin düşmesini sağlar. Domatesin sağlığa faydaları hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Baharatlar: Yemeklerimizle tuz (sodyum) alımını azaltmak için farklı baharatlar kullanarak tuz ihtiyacımızı azaltabiliriz.

Alıç Çayı: Yüksek miktarda C vitamini içeren alıç ağacının meyveleri hipertansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Yarım çay kaşığı kurutulmuş alıç meyvesini bir çay bardağı kaynar su içende bekleterek alıç çayı hazırlayabilirsiniz. Bu çaydan her gün 1 çay bardağından fazla içilmemelidir.

Balık Yağı: Balık yağının yapısında bulunan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri kandaki kolesterol seviyesini düşürerek yüksek tansiyonun düşmesine katkı sağlar. Balık yağını doğrudan tüketmek farklı sağlık sorunlarına neden olmaması için bol bol balık tüketmek en doğrusudur.

Kakule: Son yıllarda yapılan araştırmalarda kakule tozunun yüksek kan basıncını belirgin bir şekilde düşürdüğü ortaya koyulmuştur. Her gün 1 çay kaşığı kakule tozu kan akışını hızlandırarak kan basıncının düşürülmesinde oldukça etkilidir.

 

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

 

UYARI : Yüksek tansiyon hastalığınız bulunuyorsa, bu hastalığın tedavisi için öncelikle bu konuda uzman bir doktora muayene olmalısınız. Yüksek tansiyona ne iyi gelir sayfamızda yer alan tüm bilgi ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız.
 

Bu yazıyı hazırlarken faydalandığımız kaynakları öğrenmek için Faydalanılan Kaynaklar bölümümüze göz atabilirsiniz.

Top