Yumurta Zehirlenmesi

Yumurta zehirlenmesi nedir? Yumurta nasıl zehirler? Yumurta zehirlenmesinin belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır? Yumurta zehirlenmesini ne iyi gelir ne geçirir.

Yumurta Zehirlenmesi Nasıl Olur? Yumurta Zehirlenmesine Neden Olan Bakteriler Hangileridir?

 

Gıdalarda zehirlenmeye neden olan bakterilerin büyük çoğunluğu bağırsak kaynaklıdırlar. Hayvanların bağırsaklarından çıkan dışkı yüksek miktarda bakteri içerir. Yumurta da tavuklardan bağırsak yoluyla çıkan bir gıda maddesi olduğu için tavuktan ilk çıktığı andan itibaren üst kabuğunda birçok bakteri barındırır. Kabuğun üzerinde bulunan bakteriler çapraz bulaşma ile başka gıdalara geçebildiği gibi yumurtanın kendisine de bulaşarak bozulmalara ve gıda zehirlenmelerine neden olabilir. Yumurta kabuğunda bakterilerin kabuktan içeri geçmesine izin verebilecek genişlikte gözenekler bulunmaktadır. Normal şartlarda bakteriler bu gözenekleri kullanarak yumurtanın içerisine geçmezler ancak yumurtayı yıkamak ya da silmek bakterilerin kabuğun üst kısmından iç kısmına geçmelerine neden olur. Bu sebeple kesinlikle yıkanmaması gerekir.

Yumurta kaynaklı bakterilerin gıda zehirlenmesine neden olmaması için yumurtaya dokunduktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Omlet yaparken yumurtayı tavaya kırdıktan sonra eller yıkanmadan kesinlikle başka bir malzemeye ve gıdaya temas edilmemelidir. Bu kurallara uyulmazsa gıda zehirlenmesi yaşanması kaçınılmazdır.

 

Yumurtada gıda zehirlenmesine neden olan en önemli bakteriler şunlardır.

Salmonella türleri, Clostridium perfringens, Listeria monocytogenes ve Escherichia coli’ dir. Özellikle Salmonella spp.bu bakteriler içerisinde en tehlikeli olan bakteridir.

 

Top