Zayıflamak için iştah nasıl kesilir nasıl kapatılır

İştah nasıl kapatılır, iştah nasıl kesilir, iştahın kapanması için iştah kapatma yöntemleri ve yolları nelerdir, iştah nasıl kapanır, iştah kesen öneriler nelerdir?

Zayıflamak İçin İştah Nasıl Kesilir, Nasıl Kapatılır?          

Bu yazımızda yer alan bilgiler; iştah nasıl kesilir, iştah nasıl kapatılır, iştahın kapanması için iştah kapatma yöntemleri ve yolları nelerdir, iştah nasıl kapanır, nasıl azaltılır, iştah kesen ve iştah kesici öneriler.

 

İştah nasıl kesilir?

İştah artması ya da azalması yetersiz ve dengesiz beslenmekten kaynaklanan önemli bir sorundur. Örneğin iki öğün arası çok uzun tutulduğunda ve uzun süre yemek yenilmediğinde vücut aşırı aç kaldığı için vücutta kan şekeri ve insülin dengesi bozulur. Bunun neticesi olarak sofraya ilk oturuşta ihtiyacınız olandan daha fazla yemek yersiniz. İhtiyaçtan fazla yenilen yemek, yemek sonrası kan şekeri seviyesinin daha hızlı düşmesine ve kısa bir süre sonra tekrar açlık hissetmenize neden olur.

İştahı kesmenin en önemli ve etkili adımı sık öğünlerden oluşan bir diyet listesi hazırlamak ve kendinizi aç hissettirmeyecek şekilde dengeli ve düzenli beslenmektir. Bunun için 3 ana öğüne dilerseniz 3 hatta 5 ara öğün daha ekleyebilirsiniz. Ama unutmamalısınız ki diyet listenizde tüm gıda gruplarından gıdalara ve besin öğelerine yer vermelisiniz. Biz buna az ama sık ye kuralı diyoruz.

 

İştah kapatma ve azaltma yöntemleri, iştah kesen öneriler

İştahı kesmenin en önemli yöntemi beyni psikolojik olarak buna hazırlamaktır. Özellikle diyet yaparken bazen diyeti bozan gıdalar yenilebilir. Diyet bu gibi küçük nedenlerle bozulduğunda, beyinde otomatik olarak bir pişmanlık duygusu oluşur. Bu pişmanlık duygusu, peşinde daha fazla yeme arzusunu getirir ve diyet tamamen bozulur. Sonra tekrar en başa dönülür ve tekrar bir diyet listesi hazırlanır.

Diyet yaparken diyet listenizin dışına çıkarsanız ya da küçük kaçamaklar yaparsanız bundan pişmanlık duymayın. Beyninizi de buna göre programlayın. Unutmayın, diyette yaptığınız küçük kaçamaklar dünyanın sonu değil. Bu hataları gün içerisinde veya bir sonraki gün telafi edebilirsiniz.

 

Her gün aynı gıdaları tüketmeyin. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki bir hafta boyunca aynı gıdaları tüketen kişiler ilerleyen günlerde yeni ve farklı gıdaları daha büyük bir iştah ile yemek istemektedirler.

 

Ana öğünlerde tabağınıza koyduğunuz yemek miktarını azaltın. Beynimizde; hem küçüklükten beri bize öğretilen “tabağındakini bitir” sloganı hem de iç güdüsel olarak tabağa konulan yemeğin bitirilmesi gerektiği düşüncesi vardır. Tabağınıza ne kadar yemek koyarsanız o kadar yemekle doyacağınızı unutmayın.

 

Haşlama, kızartma ve diğer pişirme yöntemleri ile pişirilmiş sebze yemekleri yerine, sebzelerin çorbasını hazırlayarak, çorba şeklinde tüketin. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre aynı miktarda sebzelerden hazırlanan bir yemek ve bir çorbayı aynı zamanda tüketen iki farklı grup üzerinde yapılan deneyde, sebze çorbası içen kişilerin sebze yiyen kişilere göre daha uzun süre tok hissettikleri kanıtlamıştır. 

 

Beyninizde ansızın beliren açlık duygusunu bir anda geçiştirmek, iştahı kapatmada önemli bir irade göstergesidir. Böyle bir durumda yapmanız gereken sevdiğiniz bir hobi ile ilgilenmek ya da müzik dinlemek olabilir. Farklı bir uğraş ile beyninizi oyalarsanız, beyniniz de aç olduğunu unutacaktır. Bu gibi durumlarda bir bardak su içmek, içtiğiniz suya limon, taze nane, maydanoz gibi bitkileri eklemek de güzel bir fikir olabilir.

 

“Yemeklerden önce bir bardak su için” önerisi bizi biraz kolaycılığa iten ve çok etkili olmayan bir yöntemdir. Hatta bazı bireylerde tam ters etki de yaratabilmektedir. Diyet sırasında öğünler arasında açlık hissettiğinizde, açlığınızı bastırmak için su içmek doğru bir fikirdir ama yemeklerden önce su içmek iştahımızı kapatan bir durum değildir. Hatta çoğu zaman şişkinlik yaratabilir.

 

Yemek yerken yeme hızınızı azaltın. Beynimiz ve midemiz arasında ki iletişim yaklaşık 10-15 dakika gecikmeli gerçekleşir. Bir başka ifadeyle midemiz doymuş olduğu mesajını beynimize gönderdikten 10-15 dakika sonra beyin bu mesajı alır. Bu süre zarfında hala doymadığını düşünüp yemek yemeğe devam eden kişiler yemekten sonra hazımsızlık ve şişkinlik yaşarlar.

 

Kadınlarda özellikle hormon dengesinin değiştiği dönemlerde (gebelik, regl, menopoz vb.) iştah durumu dengesi de değişmektedir. Bu dönemlerde bu listeyi tekrar gözden geçirerek kendinizi motive etmeye çalışın.

  

Hatırlarlatma: Bu yazımızda iştah nasıl kesilir, iştah kapatma yöntemleri nelerdir ve iştah kesen önerilere değindik. iştah kesen yiyecekler nelerdir merak ediyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 

Hazırlayan: Gıda Danışmanım

Top