Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Sağlığımıza faydaları nelerdir? Zerdeçal neye iyi gelir, zerdeçalın neye faydası vardır, zerdeçal hangi hastalığa iyi gelir, hangi hastalığı tedavi eder.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda; Zerdeçalın sağlığa faydaları, Zerdeçal’ın besin değeri, Zerdeçal nasıl tüketilmeli ne kadar tüketilmeli, Zerdeçal’ın zararları ve yan etkileri ve Zerdeçal hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

 Yemek Kulübüm - Zerdeçalın Faydaları Nelerdir

Zerdeçal Hakkında Genel Bilgi

Zerdeçal (Curcuma longa), Zencefilgiller (Zingiberaceae) familyasına ait tropikal iklimlerde yetişebilen çok yıllık bir bitkidir. Zerdeçalın anavatanı Güney Hindistan ve Endonezya’dır. Hindistan ve Endonezya dışında Güney Asya ülkelerinin tropik iklimi olan tüm bölgelerinde yetişmektedir. Zerdaçal bitkisi rizom ismi verilen köksap yapısında bir bitkidir; kökleri toprak altına doğru uzarken filizleri yukarı doğru büyüyen yatay kalın bir gövdeye sahiptir. Bitkinin kökleri koyu sarı ve koyu turuncu renkleri arasında bir skaladadır. Güzel kokulu, acımtırak ve keskin bir tada sahiptir. Zerdeçal’ın kendine has rengini veren ve yapısındaki aktif ve etken madde Kurkimin’dir. Kurkumin zerdeçal köklerinde bulunan doğal bir maddedir ve E 100 kodu ile gıda imalatında gıda renklendiricisi olarak kullanılır. Zerdeçal’ın diğer bir yaygın ismi ise Hint Safranı’dır ve Hindistan’a özgü olan Köri baharatının ana bileşenidir.

Zerdeçal, Hindistan ve Endonezya başta olmak üzere tüm Güney Asya ülkelerinde 5.000 yıldan fazla bir geçmişe sahiptir. O zamandan bu yana zerdeçal bitkisinin toprak altında kalan kökleri gıda, baharat, şifalı bitki, gıda boyası ve kumaş boyası olarak kullanılagelmiştir. Zerdeçal ülkemizde yetişmemektedir.

Zerdeçal’ın bilinen diğer isimleri; Safran Kökü, Zerdeçöp, Sarı Boya, Turmeric (İng.) ve Kurkuma’dır.

 

Zerdaçalın Besin Değerleri

YemekKulübüm - Besin Öğeleri Tablosu - Zerdeçal


Gıdaların antioksidan kapasitesini gösteren değer olan ORAC değeri, Zerdeçal'da 44.776'dır. 

Bu değer ile zerdeçal antioksidan kapasitesi en yüksek baharatlar listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

 

Zerdeçalın Sağlığa Faydaları

Zerdeçal bitkisinin kökü topraktan çıkarıldıktan sonra güzelce yıkanır ve bir kazan içerisinde 30-60 dakika kadar kaynatıldıktan sonra güneşte kurumaya bırakılır. Güneşte kuruyan zerdeçal kökleri öğütülerek toz haline getirilir. Zerdeçal tozu, tekstil sektöründe kuma boyası olarak, gıda sanayinde gıda renklendiricisi olarak, baharat olarak ve şifa kaynağı olarak kullanılır. Bu durum yüzyıllardır Güney Asya ülkelerinde de böyle olmuştur. Zerdeçal geleneksel tıp alanında yüzyıllardır kanserden romatizmal ağrılara, kilo kontrolünden Alzheimer’a kadar pek çok sağlık problemi ve hastalık için şifa kaynağı olarak kullanılmıştır. Zerdeçal’ın geleneksel tıptaki yaygın kullanımı bilimsel tıbbında ilgisini çekmiş ve birçok bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Bu bilimsel araştırmalar sonucu tespit edilen zerdeçalın sağlık faydaları şunlardır:

 

Antioksidan Özellik : Zerdeçal 44.776 ORAC değeri ile güçlü ve etkili bir antioksidan gıdadır. Yapısında bulunan antioksidan maddeler vücudumuzda bulunan toksik maddelerle (serbest radikaller) savaşarak bu toksik maddelerin vücudumuzdan atılmasına yardımcı olurlar. Bu özelliği ile zerdeçal karaciğerimizinde önemli bir dostu ve yardımcısıdır.

En yüksek antioksidan kapasitesine sahip gıdaları öğrenmek için buraya tıklayın.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir : Yapılan bilimsel çalışmalarda zerdeçalın yapısında bakteri ve virüslere karşı koyabilen ve onları öldürebilen antibakteriyel, anseptik ve antioksidan maddeler tespit edilmiştir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, nezle, grip gibi bakteriyel ve virütik hastalıkların tedavisinde ve bu hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasında oldukça faydalıdır. Zerdeçal aynı zamanda solunum yolu hastalıklarından kaynaklanan öksürüğün azaltılmasında ve çabuk atlatılmasında da etkilidir.

 

Hücre Sağlığını Korur : Zerdeçal’ın yapısında bulunan kalsiyum, demir, potasyum, manganez, çinko ve magnezyum mineralleri ile C vitamini, folat, K vitamini gibi vitaminler hücre sağlığının korunmasında ve hücrenin normal işleyişinin sürekliliği için çok önemli ve yardımcıdır. Potasyum, vücut hücrelerinin bileşenlerini ve vücut sıvısının oluşumu için çok önemli bir mineraldir. Demir minerali de kırmızı kan hücrelerinin üretiminde aktif görev alan bir mineraldir ve her iki mineralde zerdeçalda bol miktarda bulunur.

 

Kalp ve Damar Sağlığını Korur : Önceki yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda zerdeçalın felç ve kalp krizi ile sonuçlanan damar tıkanıklarının oluşmasına neden olan ateroskleroz hastalığına karşı damarların korunmasına yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Ateroskleroz hastalığı bazen kandaki kolesterolün oksidasyonu sonucu damar çeperlerinde yumuşak bir doku birikimi olarak görülürler. Bu doku zaman içerisinde yırtılarak 5-10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde kın pıhtılaşmasına ve kalp krizine neden olur. Zerdeçal, kolesterolün damarlar içerisinde oksidasyonu engelleyerek damar çeperlerinde Ateroskleroz oluşumunu engeller. Zerdeçal aterosklerozu önlemesinin yanı sıra yapısında bulunan B6 vitamini sayesinde damar çeperlerinin en az hasar görmesi için çalışır. Vücudumuzda var olan hücrelerin çalışması sırasında doğal olarak metilasyon reaksiyonları oluşur ve bu metilasyon reaksiyonları sonucu oluşan homosisteinler oluşur. Kandaki homosistein seviyesinin yükselmesi herhangi bir kalp ve damar sorunu olmayan kişilerde bile kan damarlarına zarar verir, kalp krizi riskini arttırır. Zerdeçalın yapısında bulunan B6 vitamini hücre metilasyonu sonucu oluşan homosisteinin kan içerisindeki seviyesinin dengelenmesinde çok önemli bir rol oynar.

 

Kolesterolü Düşürür : Zerdeçal’ın kolesterol üzerinde etkilerine dair Hindistanda yapılan bir çalışmada 10 gönüllü ve sağlıklı bireye 7 gün boyunca her gün 500 mg zerdeçal (kurkumin) verilmiştir. 7 günün sonunda kurkuminin kandaki kolesterolün %33’ünün oksidasyonunu durdurduğu, kandaki toplam kolesterol seviyesini %11,63 düşürdüğü, iyi huylu kolesterol olarak isimlendirilen HDL’yi %29 arttırdığı tespit edilmiştir. Yapılan bir başka bilimsel araştırmada da bir grup bireye günlük 4 gr zerdeçal verilmiş ve kötü kolesterol seviyesinin belirgin bir şekilde yükselmediği gözlenmiştir.

En yüksek kolesterol içeriğine sahip gıdaları öğrenmek için buraya tıklayın.

 

Kanser Tedavisinde Kullanılır : Zerdeçal’ın insan sağlığı üzerindeki faydaları kanser arıştırmalarına da konu olmuştur ve yapılan bir çok bilimsel araştırmada zerdeçalın bir çok kanser türü hastalığına (prostat, cilt, göğüs, kolon, pankreas, gırtlak vb.) çare olduğu görülmüştür. 2009 yılında İrlanda’da yapılan bir laboratuar araştırmasında zerdeçalın yapısında bulunan aktif madde kurkuminin yemek borusu kanserine neden olan kanser hücreleri ile etkileşime girerek kanserli hücrelerin 24 saat içerisinde kendi kendini öldürmelerine sebep olduğu görülmüştir. Çeşitli araştırmalarda zerdeçalın yapısında bulunan etkin madde olan kurkuminin kanserli hücrelerin gelişimini ve çoğalmasını önlediği, kanserli hücrelerin ölümüne neden olduğu, kanserli hücrelerin başka organlara bulaşmasını (metastaz) önlediği görülmüştür. Güney Asya ülkelerinde yaşayan 5 yaş altı çocuklarda lösemi hastalığının düşük oranlarda olması bu konuda da araştırmalara konu olmuştur. ABD: Chicago’da bulunan Loyola Üniversitesi tarafından 20 yılı aşkın sürdürülen araştırmalarda zerdeçalın çevresel kirlilikler başta olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanan çocukluk lösemisini engellediği ispatlanmıştır. Bu çalışmada zerdeçal; PAH’ların neden olduğu mutajenitiyi engellediği, radyoasyonun krozoma vermiş olduğu zararları azalttığı, vücuttaki nitroz ve amin bileşiklerinin zararlı maddelere dönüşümünü engellediği ve lösemi hücrelerinin geri dönüşü olmayacak şekilde çoğalmalarını engellediği tespit edilmiştir.

 

Alzheimer Tedavisinde Kullanılır : 2008 yılında Hindistan’da yapılan bir araştırmada zerdeçalın (kurkumin) Alzhemir hastalığına neden olan Beta-Amiloid plakların gelişimini önlediği görülmüştür. Dünya genelinde oluşturulan Alzheimer Hastalığı haritasında Güney Asya ülkelerinde yaşayan nufüsün toplam nufüs içinde sadece %1’nin Alzheimer hastası olduğu görülmüş ve bu sonuçlar tüm dikkati zerdeçal üzerinde odaklamıştır. Daha sonra yapılan bilimsel çalışmalarda zerdeçalın yapısındaki aktif madde kurkuminin Beyin Kan Bariyerini (BBB) geçebilen ender maddelerden biri olduğu, beyne oluşan kurkuminin beyinde Alzheimer’a neden olan plak oluşumunu engellediği, var olan plakların yok edilmesi için çabaladığı görülmüştür.

 

Romatizmal Ağrıların Tedavisinde Kullanılır : Zerdeçal’ın yapısında bulunan antioksidan, antibakteriyel ve antiseptik maddeler vücudumuzdaki birçok toksik maddenin (serbest radikaller başta olmak üzere) ve toksik canlının yok edilmesinde çok etkili ve faydalıdır. Zerdeçal’ın bu özelliği birçok hastalığın tedavisi ve önlenmesi için çok önemlidir. Zerdeçal’ın bu özelliği ile etki ettiği hastalıklardan biriside eklem iltihaplanmaları ve buna bağlı diğer hastalıklardır. 2011 yılında Nottingham ve Münih Üniversitelerinin yaptığı bir araştırmada zerdaçal’ın yapısında bulunan antioksidanların ağrılı eklem iltihaplarına (osteoartrit) neden toksik maddeleri etkisiz hale getirerek ağrıyı ve iltihaplanmayı azalttığı görülmüştür.

 

Karaciğer Sağlığını Korur : Zerdeçal, yapısında bulunan antioksidan maddeler sayesinde karaciğerin antioksidan madde üretimine destek olurken, karaciğerin bu konuda daha az çalışmasına ve daha az yorulmasına katkı sağlar. Zerdeçal’ın karaciğere vermiş olduğu destek bununla da sınırlı değildir. Yapılan son araştırmalarda zerdeçal, karaciğerin vücut savunması için daha farklı çeşitlerde ve daha yüksek miktarda antioksidan madde üretmesine de ciddi katkı sağlamaktadır.

 

Enflamatuar Barsak Hastalıklarına Karşı Etkilidir : Yapılan bilimsel çalışmalarda zerdeçalın etkin maddesi olan kurkuminin anti-inflamatuar özellikler gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışmalarda zerdeçalın Crohn's hastalığı ve ülseratif kolit hastalığının tedavisinde vücut tarafından en iyi tolere edilebilen, en etkili ve en ucuz tedavi yöntemi olduğu görülmüştür. Öyleyi kurkuminin bu hastaıkların tedavisinde kullanılan hidrokortizon ve fenilbutazon içeren Motrin gibi ilaçlardan daha etkili olduğu görülmüştür.

 

Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları için Kullanılır : Almanya’da yapılan çalışmalarda zerdeçalın mide şişkinliğini ve mide gazı azalttığı ve buna bağlı ağrıları düşürdüğü görülmüştür. Bu çalışmalara istinaden Almanya E komisyonu tarafından kurkuminin güvenilir bir gıda katkı maddesi olarak gıdalara eklenmesine izin verilmiştir.

 

Diğer Faydaları : Zerdeçal yukarıda saymış olduğumuz hastalıkların dışında birçok farklı hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde yüzyıllardır kullnılagelmiş ve bunların bazılarıda bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bu hastalıklar ve tedaviler şunlardır;

- Zerdeçal’ın yapısında doğal olarak bulunan kurkumin polifenolik bir antioksidan maddedir ve antioksidan, anti-tumör, anti-artrit, anti-amiloid, anti-iskemik, anti-inflamatuar özellikler gösterir.

- Zerdeçal yüksek miktarda lif içermektedir. Bu özelliği ile sindirim sisteminde hazmı kolaylaştırır, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına ve kilo vermeye yardımcı olur,

- Kanda şekeri seviyesini dengeler, diyabetin neden olduğu kalp krizi riskini azaltır,

- Tip 2 diyabete yakalanma riskini düşürür,

- Kanın pıhtılaşmasını önler,

- Vücudun her yerinde ortaya çıkan iltihaplanmalarla mücadele eder,

- Çeşitli deri hastalıklarının tedavisine yardımcıdır,

- Antidepresan özelliği vardır. Bu özelliği ile vücut yorgunluğunu alır, stres seviyesini düşürür,

- Kistik Fibrozis hastalıklarının tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir,

- Güney Asya geleneksel tıbbında kadınların menstrual rahatsızlıklarının azaltılmasında, hemoroid tedavisinde, deride morlukların giderilmesinde, diş ağrılarının azaltılmasında, kanlı idrarın azaltılmsaında, göğüs ağrılarının dindirilmesinde ve kolik tedavisinde kullanılagelmiştir.

 

Zerdaçalın Sağlığa Zararları - Yan Etkileri

Doğada yer alan tüm gıdalar ve maddeler insan sağlığı için faydalı olsalar bile fazla tüketildiği zaman insan sağlığı için zararlı bir maddeye dönüşebilirler. Vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu su bile aşırı tüketildiğinde ölüme neden olabilir. Her maddenin tesir ettiği bir miktar vardır ve bu miktar aşılmamalıdır. Zerdeçal da böyledir. Birçok faydası olan zerdeçal aşırı tüketildiği durumlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Zerdeçal genel olarak sağlıklı bireylerde fazla tüketilmediği sürece güvenilir bir gıda maddesidir ve herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak aşırı miktarlarda ve uzun süreli tüketimlerde oluşabiliecek sağlık sorunları şunlardır:

- Mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir,

- Çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve ülsere neden olabilir,

- Kalp çarpıntısına neden olabilir,

- İshale neden olabilir,

- Cildin tahriş olmasına neden olabilir,

- Yüksek miktarlarda başka bitkiler ve ilaçlar ile kullanılırsa bunlarla etkileşime geçip farklı sağlık sorunlarına neden olabilir,

 

Zerdeçal tüketimine dikkat etmesi gereken bireyler ve öneriler şunlardır;

- Kan sulandırıcı ilaçlar (Warfarin (Komadin), Clopidogrel (Plavix), Aspirin) ve maddelerle birlikte kullanımı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir,

- Diyabet hastaları doktoruna danışmadan zerdeçal tüketmemelidir,

- Safra taşı bulunan kişiler doktoruna danışmadan zerdeçal tüketmemelidir,

- Safra kesesi ve böbrek hastalığı olan kişiler doktoruna danışmadan zerdeçal tüketmemelidir,

- Bağışklık sistemi problemi yaşayan kişiler doktoruna danışmadan zerdeçal tüketmemelidir,

- Gebe ve emziren kadınlar doktoruna danışmadan zerdeçal tüketmemelidir,

- Çocuklar için bilimsel olarak henüz belirlenmiş güvenilir bir miktar olmadığı için doktorunuza danışmadan çocuklara zerdeçal vermeyiniz,

- Ameliyat olacak hastaların ameliyat tarihinden 2 hafta önce zerdeçal tüketimini sonlandırması önerilir.

 

Zerdeçal Nasıl ve Ne Kadar Tüketilmeli?

Zerdeçal yüzyıllardır gıda maddesi olarak, baharat olarak, gıda katkı maddesi olarak kullanılagelmiştir ve çoğunlukla baharat, gıda boyası ve çay şeklinde tüketilmiştir. Şuan piyasada gıda takviyeleri de bulunmakta olan zencefilin en yaygın ve en uygun tüketim şekli Köri baharatının tüketilmesidir. Zerçedal, körü baharatının ana bileşenidir. Zerdeçal’ın tek başına tüketilmek istendiği durumlarda yetişkin bireylerin aşağıda belirtlen miktarları aşmamaya dikkat etmesi önerilir:

 

Kurutulmuş Kök Tozu (Toz Zerdeçal)        : günlük 3 gram

Saflaştırılmış Kök Tozu (Saf Toz Zerdeçal): günlük 600 mg

Kurutulmuş Zerdeçal Kökü                         : günlük 3 gram

Sıvı Ekstraktı                                                : günlük 90 damla

 

Zerdeçalı yemeklerinize renk ve lezzet vermek için baharat olarak ekleyebilirsiniz. Zerdeçal’ın baharat şeklinde günlük olarak düzenli bir şekilde miktarına dikkat edilerek tüketilmesi durumunda sağlığımız için çok faydalı olacaktır. Özellikle et yemeklerini lezzetlendirmek için köri baharatını kullanmanızı öneririz. Kurkumin içeren kör baharatı ile hem sağlığınıza katkı sağlayabilir hem de yemeklerinize lezzet katabilirsiniz.

   

Yemek Kulüüm - Zerdeçallı Tarifler

 

Yemek Kulübüm - Zerdeçal'lı Tarif Ekle

  

UYARI : Bu sayfada yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için bu sayfada verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Yemek Kulübüm sorumlu değildir.

  

KAYNAKLAR

Bu yazıyı hazırlarken faydalandığımız kaynakları öğrenmek için "FAYDALANILAN KAYNAKLAR" bölümümüze göz atabilirsiniz.

Top