Yemek Yemek için En İyi Yedi Şehir

Hangi ilimizin nesi meşhur, hangi ilimize gidince ne yemeli? bu yazıda bu sorulara cevap bulabilirsiniz.

Yemek Yemek için En İyi Yedi Şehir
Seyahate çıkanlar dinlenmek, farklı kültürleri öğrenmek ve bazen de farklı yemeklerin tadına bakmak için yaparlar bu yolculuklarını. Sizde eşsiz bir yemek tutkunu iseniz sizler için en iyi yedi şehrimizi ve buralarda neler yiyebileceğinizi kısaca anlatalım istedik.


Güneydoğunun Parisi Gaziantep

Güneydoğunun Parisi Gaziantep
Son zamanlarda sadece yemek yemek için Gaziantep’e giden o kadar insan var ki. Kebap ve baklavayı yerken parmaklarınızdan olabileceğiniz aşçıları ve ustaları ile dolu dolu bir şehir. Antebe gittiğinizde eski şehit merkezi olan Bakırcılar çarşısına mutlaka uğramalı İmam Çağdaş lokantasından o etlerin tadına bakmalısınız. Çarşının içinde diğer küçük lokantalar da aynı lezzeti sizlere sunacaktır.Kebap Cenneti Adana

Kebap cenneti Adana

Etten çok hoşlanmasa da Adana kebaba hayır diyecek çok az insan tanıyorum. Kebabı, şırdanı, şalgamı ve ciğeri ile ünlü Adana’ya gidip te bu lezzetlerin tadına bakmamak olmaz. Şehirde çok fazla kebapçı var sabaha kadar açık olanlarının sayısını ben bile bilmiyorum. Sabah 4’de ciğer yemek bu lezzet şölenin ayrıcalığını tatmamak hata olur. Gurme turları düzenleyenlerin es geçmediği Adana’da lezzet şöleni yaşayabilirsiniz.

 

Tarih Kokan Şehir Edirne

Tarih kokan şehir Edirne

Tarihi dokuları ile bilinen Edirne farklı lezzetlerin tadına bakmak isteyenlerin uğraması gereken bir şehir. Dillere destan olmuş tava ciğeri ile ciğer sevmeyenleri sevdiren lezzet. Ali Paşa çarsının içinde bir sürü ciğerci bulmak mümkün. Ayrıca Edirne’nin ünlü şekercisi Keçecizade’nin lokum ve kurabiyelerinden de satın alabilirsiniz. Bu gezinizde Selimiye, Eski cami, üç şerifeli camilerin ide gezmeyi unutmayın.

 

Egenin İncisi İzmir

Egenin incisi İzmir
Kalbim Ege’de kaldı diyen sanatçı ne de güzel söylemiş. Mis gibi Zeytinyağının kokusunun tutam tutam estiği Denizden babam çıksa yerim diyen deniz mahsulleri tutkunun olduğu modern şehrimiz İzmir’de, Alaçatı’da Nisan aylarında düzenlenen ot festivallerine katılarak eşsiz yeşilliklerden yapılan çöreklerin tadına bakmak isterseniz ilk durağınız bu şehir olmalıdır. Boyoz ile hamur işi lezzetlerine de bakabilirsiniz. Ayrıca yemek tarifleri sitemizde yüzlerce Zeytinyağlı tarife göz atabilirsiniz.Şarkılara Konu Olmuş Şehir Ordu

Şarkılara konu olmuş Ordu
Ah eski şarkılar deriz ya hep Ordunun Dereleri melodisi kulağa ne hoş gelir. Karadeniz’in doğa harikası bu şehrimizde Karadeniz lezzetlerine meraklı olanların tercih etmesi gereken bir şehir.

Pide ve balık için vazgeçilmez olan, Pidenin en iyi yapıldığı şehir olan daha modern bir düzen için şehirleşme olan Orduya herkesi bekleriz.

 

Medeniyetler Şehri Hatay

Medeniyetler şehri Hatay
Hatay mutfağı genellikle Antep mutfağı ile benzerlik gösterse de Hataya özgü olup Tüm Türkiye’de beğenilen Tuzda Tavuk lezzeti tüm gurmeler den tam not almış bir tattır.

Ayrıca bici bici, fellah köfte, Hatay kebabı, Humus gibi birçok lezzetinde tadına baktıktan sonra damaklarınızı eşsiz lezzetlere bırakmış olursunuz. Fiyat olarak ise büyük kentlere nazaran daha ekonomik olduğundan doyasıya bu tatlara istediğiniz kadar ulaşabilirsiniz.

 

Dünyanın Gözü Onda: Amasra
Dünyanın gözü onda Amasra
Balığa ve salataya düşkün olanları bekleyen denizin kıyısında enfes bir şölenin tadına bakmak isteyenlerin adresi Amasra şehrimizdir. Merhum Barış Akarsu’nun anlata anlata bitiremediği âşık olduğu memleketi Amasra’da tazecik balıkları süslü yeşillikler ile sunarak yemeye kıyılmayan deniz mahsullerini tadacağınız en şenlikli şehir.

Top