Taze nane dereotu fesleğen saklamanın püf noktaları; Taze nane, dereotu, fesleğen gibi otları bozulmadan saklamak için bu otları ince ince kıyıp porsiyon halinde folyoya sararak derin dondurucuda dondurabilirsiniz. Bunun yanında otları ince ince kıydıktan sonra buz kalıplarına koyup buzlukları su ile

Gazlı içeceklerin gazının kaçmaması için; Gazlı içeceklerin kapaklarını birkez açtıktan sonra birkaç saat bekleseler bile gazı kaçmakta. Bu içecekleri açtıktan sonra gazının kaçmaması için buzdolabına başaşağı şekilde koyarak muhazafa ederseniz gazlarının kaçmadığını göreceksiniz.  

Turşunun üzerinin küflenmemesi için; Turşuyu kurduktan sonra kapağını kapatmadan önce turşunuzun içine bir kaşık sıvı yağ dökün. Sıvı yağ turşunuzun küflenmesini önleyecektir.  

Peynirin tazeliğini uzun süre koruması için; Peyniri koyduğunuz kapaklı peynir kabının içerisine bir adet kesme şeker koyun. Kesme şeker kabın içindeki nemi çekerek kısa kısa sürede küflenmesini önler.   

Sucuğun küflenmemesi için ne yapmalı Sucuklarınızın küflenmemesi için serin bir yerde saklamak yeterli gelmez. Zamanla üstlerini beyaz bir küf kaplar. Bunu önlemek için zaman zaman sucukların üstlerini yarıya kesilmiş bir limonla silin. Limonun doğal yapısında bulunan asitler, sucuğun üzerindeki bakterilerin ve

Pastalarınızın kurumaması için; Kesilmiş, dilimlenmiş pastalarınızın kurumaması için pastayı yarım elma ile birlikte bir kaba koyun ve kabın ağzını kapatın. Sonuç sizi mutlu edecektir.  

Ekmeğinizi saklarken küflenmemesi için; Ekmek kutusunun içerisine bir tatlı kaşığı kadar tuz koyun. Tuz hem kutu içerisindeki nemi çekerek emeğin kısa sürede nemlenip küflenmesini engelleyecektir.  

Kurabiyeleriniz bayatlamışsa Bayatlayan kurabiyelerinizi bir kese kağıdına koyun ve kese kağıdı üzerine biraz su serpin. Daha sonra kese kağıdını fırında 10-15 dakika kadar pişirin. Kurabiyeleriniz tekrar ilk yaptığınızdaki gibi tazecik olacatır.

Maydanozun uzun süre taze kalması için ne yapmalı? Maydanozlarınızı buzdolabına koymadan önce kağıt havlu ya da gazete kağıdı ile sarın. Gazete ve kağıt havlu maydanozlarınızdaki nemi emeceği için maydanozlarınız tazeliğini ve yeşilliğini daha uzun süre korur.  

Gıdaların Saklanma Sıcaklıkları ve süreleri nelerdir? Gıdaların saklanması, saklama koşulları ve gıdaların en uygun saklama süreleri ve sıcaklıklarını gösteren tabloları görmek için Gıda Güvenliği ana başlığımız altında yer alan Gıdaların Saklanması ve Gıdaların Saklama Koşulları konu başlığını inceleyebilirsiniz.

Top