Konserveler nasıl saklanmalıdır; Teneke kutularda konserve almışsanız ve konservenizin tamamını bir kerede kullanamamışsanız kalan konserve gıdanızı cam kavanoza boşaltın ve buzdolabında cam kavanozda muhafaza edin.

Tuz nasıl saklanmalıdır; Tuzu poşetli bir şekilde aldıysanız tuzu bir kavanoza boşaltın ve kavanozda kapalı bir şekilde muhafaza edin. Tuzu naylon poşeti içerisinde muhafaza etmeyin.

Baharatlarınızı ocak üstlerinde saklamayın; Baharatlarınızın miktarı az ise buzdolabında saklamanız daha doğru olacaktır. Buzdolabında yeriniz yoksa ışık almayan serin ve nemsiz kuru bir ortamda cam kavanozlar içerisinde muhafaza edilmeleri daha doğru olacaktır.  

Her yemek yaptığınızda sarımsak soymak istemiyorsanız; Birkaç tane sarımsağı temizleyip bir kavanoza doldurun ve üzerine bolca zeytinyağı dökün. Sarımsaklarınız her defasında taptaze emrinizde olacaktır. Ayrıca içinde uzun süre sarımsak bekletilen zeytinyağınızla da harika lezzette soslar hazırlayabilirsiniz.  

Muz nasıl saklanmalı; Aldığınız muzları kesinlikle buzdolabında saklamayın. Muz nemli ve soğuk ortamları sevmeyen bir meyvedir. Nemli ve soğuk ortamlarda çok daha hızlı kararır. Muzun en ideal muhafaza sıcaklığı oda sıcaklığıdır.       İhtiyacınız olan başka bir Püf Noktası var mı? Gıdalar buzdolabına nasıl yerleştirilmeli? Masa

Kestiğiniz limonu kurumadan saklamak için; Çay tabağına bir çay kaşığı toz şekeri güzelce yaydırın ve limonun kesilmiş tarafı şekerin üzerine gelecek şekilde tabağa yerleştirip buzdolabında muhafaza edin. En az bir hafta limonunuz kurumadan duracaktır.

Bal ve reçel nasıl saklanmalıdır; Bal ve reçeller güneş ışığı almayan serin ortamlarda muhafaza edilmelidir. Mutfaklarımızda bal ve reçeli buzdolabı yerine mutfak dolabı içerisinde muhafaza etmek daha doğrudur. Çünkü buzdolabı gereğinden fazla soğuk olduğu için kolayca şekerlenmeye neden olur.  

Türk kahvesi nasıl saklanmalıdır; Türk kahvesinin ambalajını açtıktan sonra hava almayacak bir kap içerisinde muhafaza edilmelidir. Bunun için en uygun ambalaj cam kavanozlardır. Kavanoz her açıldığında kavanoz içerisine hava girecek ve bu hava kahveyi bozabileceği için kahve kavanozu içerisine 2 adet

Mantar nasıl saklanmalıdır; Mantarlar buzdolabında, kese kağıdı içerisinde ya da gazete, kağıt havlu gibi nem tutan malzemelere sarılmış olarak muhafaza edilmelidir. Mantar naylon poşet içerisinde saklanırsa kısa zamanda terleme yapar ve çürür.  

Peynir nasıl saklanmalıdır; Peynirler mümkün olduğunca hava almayacak şekilde kapalı kaplarda ya da poşetlerde ve buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Patates ve soğanın filizlenmemesi için; Mutlaka hava alacak şekilde muhafaza edin. Hava almayacak şekilde poşet içerisine konulup ağzı bağlanan patates ve soğan kısa sürede filizlenir.  

Top