Cam tencere kapağındaki buharı önlemek için; Yemek pişirirken tencerenizin kapağı cam ve tencere kapağınızda buhar oluşuyorsa; kapağınızda ki buhar oluşumunu önlemek için kapağın iç yüzeyini limon kabuğu ile silin. Buhar oluşmadığını göreceksiniz.  

Paslanan bıçaklar nasıl parlatılır? Bıçağınız paslandıysa yarım soğanın üzerine pudra şekeri serpin ve bıçağı bununla ovun. Bıçağınızdaki pasların gittiğini göreceksiniz.     İhtiyacınız olan başka bir Püf Noktası var mı? Gıdalar buzdolabına nasıl yerleştirilmeli? Masa ve sofra düzeni nasıl olmalı? Yemek pişirme teknikleri nelerdir? Yemek hazırlama püf noktaları? Et

Yemeğin taşmasını engellemek için; Yemek yaparken yemeğinizin taşmaması için tencerenizin en üst bölümüne ağız kısmına zeytinyağı sürün.

Kızartma yağı kaç kere kullanılır? Kızartma yağını pek çok kez kullanmak zararlı. Bunu biliyorsunuz. Bir kere kullanınca atmak da yanlış. Yağınızın kullanılabilir olup olmadığı ufak bir denemeyle anlayabilirsiniz. Kızgın halde iken içine bir parça ekmek atın. Eğer ekmekte lekeler oluşmuyorsa, yağınızı

Limon kabuklarını atmayın, Kullanılmış limon kabuklarını sakın atmayın. Bu kabukları kurutun ve un haline getirin ya da kurutmadan kabukları rendeleyin ve şeker ile karıştırıp, kavanoza koyun. Pasta ve kek yaparken aroma vermesi için bu tozu una karıştırabilirsiniz.

Yeni aldığınız bir tavayı kullanmadan önce; Yeni bir tava aldınız. Kullanmaya başlamadan önce içinde süt ya da sirke kaynatın ki, diğer kullanımlarınızda kızartmalarınız tavaya yapışmasın.

Çatlayan tabaklar nasıl onarılır? Yemek takımınızdaki tabakların çatlaklar nedeniyle kırılmalarından ve takımın bozulmasından korkuyorsanız; çatlak tabağı bir tencereye koyun ve tencereyi süt ile doldurun. Çok kısık ateşte 45 dakika sütü kaynatın ve soğumaya bırakın. Çatlaklardan eser kalmayacaktır. Ayni işlemi tüm porselen

Mutfağınızın mis gibi güzel kokması için; Mutfağınızın güzel kokmasını istiyorsanız, bir parça alüminyum kağıt üzerine tarçın serpin ve bunu sıcak fırının içine koyun. Fırının kapağını açık bırakın ve 15-20 dakika fırını çalıştırın. Mutfağınız saatlerce mis gibi tarçın kokacaktır.  

Limon Kabuğu Değersiz olarak görülen limon kabuklarını güneşli bir yere koyup kuruturun. Özellikle isli ve yağlı mutfak eşyalarınızı bu kabuklarla ovduğunuzda şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz.

Kavanoz kapaklarının kolay açılması için; Kavanoz kapağını kapatmadan önce kavanozun ağzına selefon kağıdı koyun, üzerinide soğuk suyla ıslatın ve kapağı bunun üzerine kapatın. Kapağınız açmak istediğiniz zaman kolay açılacaktır. Kavanoz kapağını buhara tutmakda kolay açılmasını sağlayan bir başka yöntemdir.  

Kurabiyelerin uzun süre taze kalması için; Hazırladığınız kurabiyeleri saklarken yanına iki dilim kabuklu elma koyun. Elma kabukları sayesinde tam 2 hafta kurabiyelerinizi saklayabilirsiniz.

Muhallebinin daha pürüzsüz ve lezzetli olması için ne yapmalı? Toz şeker yerine pudra şekeri kullanın. Muhallebiniz hem daha güzel bir kıvam alacak, hem de daha lezzetli olacaktır.          İhtiyacınız olan başka bir Püf Noktası var mı? Gıdalar buzdolabına nasıl yerleştirilmeli? Masa ve sofra düzeni nasıl

Yemeğin dibi tutarsa ne yapmalı? Ocakta yemeğin dibi tuttu. Ne yapmalı? Yemeği çöpe mi atmalı? Yemeğinizi çöpe atmadan önce tenceryi ocaktan indirin ve lavabonuzun soğuk su ile doldurup, dibi tutan tencereyi kapağını hiç açmadan bu soğuk suyun içine oturtup 15 dakika

Balın saf oldup olmadığını anlamak için; Balın saf olup olmadığını anlamak için, baldan 1 tatlı kaşığı alıp soğuk suda içerisinde balı ezin. Suyun renginde beyazlaşma oluşursa balın saf yani gerçek bal değil demektir.

Top