Patatesi kolay soymak için; Patatesi haşlamadan önce tam kesmeden üzerine büyükçe bir çizik atın. Kaynadıktan sonra bakın nasıl kolay soyulacak.  

Turşunuzun bozulmaması için; Turşu kavanozuna ya da bidonuna elinizi sokmayın. Turşularınızı bir maşa, çatal, kepçe vb. yardımıyla çıkartın.  

Kızartma yaptığınız yağınızı tekrar kullanmak istiyorsanız; Kızartma yapıktan sonra yağınızı soğutun ve güzelce süzerek içinde kalan gıda parçalarını yağdan uzaklaştırın. Daha sonra yağınızı bir cam kavanoza ya da şişeye koyarak ışık almayan serin bir ortamda muhafaza edin.  

Zeytinyağı ile kızartma yapılır mı? Zeytinyağı ısıya duyarlı bir yağdır ve ısı ile kolayca bozulabilir. Özellikle sızma zeytinyağı kızartmalarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Zeytinyağı ile kızartma yapmak isteyen hanımlara riviera zeytinyağını kullanmalarını öneririz. Ancak unutmayın riviera zeytinyağı ile yalnızca bir kez kızartma yapmalısınız.

Tükettiğiniz limon ve portakal kabuklarını atmayın; Limon ve portakal kabuklarını soba ya da kalorifer peteği üzerinde ya da güneş altında kuruttuktan sonra cam kavanoz içersinde hava almayacak şekilde saklayın. Kek, pasta yapımında ya da yemeklerinizde kurutulmuş limon ve portakal kabuğu kullanmanız

Şekerlenen bal ve reçellerinizi bozulduğunu düşünerek atmayın; Bal ve reçeller zamanla doğal olarak şekerlenebilir. Şekerlenen bal ve reçellerinizi kavanozları ile birlikte sıcak suyun içerisinde koyduğunuzda (benmari usulü) şekerleri eriyecek tekrar eski haline geleceklerdir.  

Yaprak dolması-sarması yaparken dibinin yanmaması için; Yaprak sarmaları tencereye dizmeden önce tencere dibine bir parmak kalınlığında patates yerleştirebilirsiniz. Patates koymak istemeyen ev hanımları 4-5 adet yaprağı da tencere dibine serebilir.  

Top