Buzlarınızın içeceğinize lezzet vermesi için; Kalıp içerisine su dökmeden önce küçük bir parça limon, portakal ya da arzu etiğiniz meyvenin kabuğunu koyup üzerine su dökerek dondurabilirsiniz. Meyve kabuklu buzunuzu içeceğinizin içene attığınızda içeceğiniz meyve aromalı olacaktır.

Tuzluğunuzda tuz var ama akmıyorsa; Büyük ihtimalle tuzunun nemlenmiştir. Tuzunuzun nemlenmesi için tuzluk içerisine bir tutam pirinç koyabilirsiniz.

Peynir nasıl kolay rendelenir? Peyniri 10-15 dakika kadar derin dondurucuda bekletin. Peynirin böyle daha kolay rendelendiğini göreceksiniz.  

Şeftali ve domates nasıl kolayca soyulur? Şeftali ve domatesi önce kaynar su içerisine daldırarak bir süre kaynar suda bekletin. Şeftaliyi 10-15 saniye, domatesi 45-50 saniye kaynar suda tutun. Sıcak su içerisinden çıkardığınız domates ve şeftaliyi buz dolu bir kap su içerisine

Mantar nasıl temizlenmeli; Mantarı temizlemenin en iyi yolu nemli bir bez ile mantarların silinmesidir. Ya da bir bez yardımıyla akan su altında mantarlarınızı ovalayabilirsiniz.  

Zeytinyağının acılaşmaması için; Mutlaka güneş görmeyen, karanlık, serin bir ortamda saklamalısınız. Işık ve ısı zeytinyağının en büyük düşmanıdır.  

Top