Pilav tarifleri kategorimizde; bulgur ve pirinç pilavı tariflerinin en güzellerini göreceksiniz. Bulgur ve pirinç Orta Asya’dan itibaren biz Türkler’in en önemli gıda maddesi olmuştur. Anadolu’ya göç etmemizle birlikte farklı yöntemlerde ve farklı şekillerde yapılmaya başlanan pirinç yemekleri gibi pilavlarda farklılaşmaya, döneme göre lezzetlendirilmeye çalışılmıştır. Bu nedenle farklı yörelerimizde enginarlı, bezelyeli, domatesli, kestaneli, patlıcanlı, etli, hamsili gibi farklı sebzeler ve gıdalar ile değişik pirinç pilavı tarifleri yapılagelmiştir.

Bulgur’da aynı pirinç gibidir ancak onun hikayesi buğday tanesi ile başlar. Buğdayın kırılması ile elde edilerek mutfağımıza gelip, sofralarımızı domatesli, sebzeli, patlıcanlı gibi farklı lezzetlerle süsleyen bulgur pilavı tarifleri bizim geleneksel ve vazgeçilmez yemeklerimizdir.

E tabi bu kategoriyi anlatırken bizim için vazgeçilmez bir diğer lezzet olan ve sokaklardan gelip midemizi şenlendiren tavuklu nohutlu pilavı unutsaydık olmazdı. Hangimiz sevmedik çılgınlar gibi, hangimiz yemedik ikinci tabağı. Camları buğulanmış satıcı arabalarını görünce hangimiz “Dur bi tabak yiyeyim!” demedik.

Eğer sizde böylesine güzel ve lezzetli pilavlar yapıyorsanız neden bizimle paylaşmıyorsunuz. Tariflerinizi bekliyoruz efendim, keyifle ve afiyetle.

Top